www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 19 lis 2018, 09:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Poraďte prosim
PříspěvekNapsal: 26 úno 2006, 11:28 
Přispěvatel
Přispěvatel

Ahoj zajima me volné potapeni a rád bych se dozvedel vice teorie. Lital jsem všude po netu a nikde jsem nic moc nenasel, jen fiziologii par slov o Hyperventilaci a o Frenzelově technice ,ale to vsechno jsem se až na par detailu sam naucil jako malej, diky tomu ze jsem jezdil od 3 let kazdy rok k moři. Tak 4 roky spatky uz jsem vydrzel pod vodou 5 min a pak jsem nejak na potapeni neměl čas skola nastup do prace ... ale ted bych se k tomu rad vratil a naucil se nejaky tachniky dýchaní procvičovani plic a co ja vim co vsetko. Jestli vyte o něčem na netu nebo nejakym peknym DVD či knizce poradte, na Kurz nechci to je financne narocny(jsem rat ze koupin kvalitnejsi vybaveni) a mě bude stacit ponor tak na minutku do 15-20 m anych se koukl na to co tam bude plavat ... . Předen dekuji za radu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26 úno 2006, 22:29 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

Koukam, ze jsi od Karlovych Varu, tak jestli se tam pohybujes, zkus se obratit na kluky z http://www.kvfree.net

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 úno 2006, 15:42 
Přispěvatel
Přispěvatel

dekuji za radu :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 úno 2006, 18:02 
Přispěvatel
Přispěvatel

Ahoj.

Pokud jsi schopen cist v anglictine, tak se koukni na deeperblue.net - tam jsou kvanta informaci - ruzne tabulky pro procvicovani dychani (O2 a CO2) a vubec - pokud budes mit dotaz, tak se prihlas jako clen a pak muzes vkladat dotazy do fora, kde informaci najdes dalsich par hromad.

Petr \nnn/

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 bře 2006, 01:25 
Přispěvatel
Přispěvatel

Caues,
docela by me zajimala fyziologie, na scuba-cz se o tom jednu chvili psalo, ale nedopsalo se to uplne, tzn. co se skutecne deje pri potapeni nadech (plazma, zaplavovani dutin ...), je tu nekdo, kdo by se mohl zminit, jak to vlastne funguej ?

Předmět příspěvku: Re: Poraďte prosim
PříspěvekNapsal: 05 bře 2006, 17:33 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

Malik píše:
Tak 4 roky spatky uz jsem vydrzel pod vodou 5 min a pak jsem nejak na potapeni neměl čas skola nastup do prace ... ale ted bych se k tomu rad vratil a naucil se nejaky tachniky dýchaní procvičovani plic a co ja vim co vsetko.

Predpokladam, ze s tvymi ambicemi se klidne muzes zucastnit nejakeho setkani, ktere tu a tam porada Dan Exner. Ve vetsine pripadu probihaji nejake souteze (staticka apnea) - 1. cenou vetsinou byva kurz zdarma - cize to by mohlo vyresit tvou financni otazku vuci kurzu.Pokud se pokusis s 5 minutami mas velke sance.
Jinak Dan slibil ze se sem obcas nakoukne tak kdyby ho nekdo potkal dejte mu prosim echo.

Předmět příspěvku: dobrej napad :D
PříspěvekNapsal: 05 bře 2006, 18:32 
Přispěvatel
Přispěvatel

To stou soutezi neni vubec spatnej napad, uz jsem zacal trenovat a uz mam 3m43s :) a a verim ze nez se venku ohreje voda dudu na 5m dik za radu

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 bře 2006, 01:53 
Přispěvatel
Přispěvatel

Danovi dam storpocentne vedet..Ale jak hoznam..:) Jeste k tomu za hodinu nastupuje do letadla smer Dahab :D

Předmět příspěvku: šnorchl z pusy-proč a jak?
PříspěvekNapsal: 19 čer 2008, 10:27 
Přispěvatel
Přispěvatel

Ahoj,

četl jsem, že při ponoru se má vyndat šnorchl z pusy. Snad prý kvůli tlaku, či co.

Já mám problém, že když se potápím se šnorchlem, a vyndám ho z pusy, tak jak je plnej vody, táhne (když jdu dolů, tak setrvačností táhne nahoru a opačně) a tou tíhou vody, která v něm je, postupně sjíždí z pásku brejlí, na kterym je přidělanej.

Určitě to musí bejt nějak vykoumaný, když jsou lidi, co se s vyplivnutym šnorchlem potápěj do desítek metrů, a jde jim to.

Můžete se k tomu někdo, prosím, vyjádřit?

Předmět příspěvku: Re: šnorchl z pusy-proč a jak?
PříspěvekNapsal: 03 lis 2008, 14:21 
Přispěvatel
Přispěvatel

vojta píše:
Můžete se k tomu někdo, prosím, vyjádřit?

Z hlediska tlaku je to celkem jedno jestli máš šnorchl v hubě nebo ne. I vyrovnávání uší jde s obojím bez problémů. Tedy kromě velkých hloubek (tak přes 30-40 m), kde se používá technika "mouthfill" a je tedy potřeba ppoužívat ústa jako zásobárnu vzduchu na vyrovnávání. U hloubek do 30 m jde bez problémů vyrovnávat Frenzelem i s otevřenou hubou. Vyndávat šnorchl se doporučuje spíše z bezpečnostních důvodů - když ztratíš vědomí pod vodou se šnorchlem v hubě, tak se ti snadněji dostane do plic voda.

A u závodního freedivingu se šnorchl nepoužívá vůbec. Anebo jen na hladině při přípravě na ponor a pak se odhazuje. Lidi jej mají buďto na provázku přivázané k lanu, dávají jej na plovák (nebo bój, molo či loď), anebo na něj mají přivázán balónek, aby zůstal plavat na hladině. Anebo jej dají podržet kolegovi. Já osobně si ho při tréninku buď vůbec neberu, nebo strkám za opasek. Jsou i lidi co ho nosí v ruce, když jsou pod vodou.

U rekreačního potápění, jej prostě vyplivnu a nechám blemcat na pásku. Pokud máš dobrý šnorchl s dobrou sponou, tak ti nikam sjíždět nebude a odpor nebude o nic větší než když ho máš v hubě. Dobrý šnorchl na freediving je co nejjednodušší, a samozřejmě bez jakýchkoli ventilů, kloubů, záklopek, či jiných nesmyslných serepetiček. Beuchat Tubair, nebo Beuchat Tubair Activa (zmačkatelný) jsou například výborný. Ale podobné jsou i od dalších výrobců. Zaměř se na ty, co jsou určeny spearfisherům.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01 pro 2010, 10:48 
Přispěvatel
Přispěvatel

Ahoj, chtěl bych se na něco optat, a sice, plánuju již teď dovolenou na duben, květen - jen na pár dní. Nejléoe méně než na týden. Kam byste se jeli potápět? http://www.potapeni.cz/ Koukal jsem se na internetu,a le for o potápění moc není a cestovkkám fakt nevěřim. Chtěl bych Egypt nebo Španělsko http://www.casamundo.cz/%C5%A0pan%C4%9Blsko/ Co si myslíte, že je lepší destinace? Dost jsem slyšel hlavně o Egyptě http://www.potapeni-egypt.cz/index.html Ale ještě jsem tam nebyl tak nevim [/url]

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01 pro 2010, 16:32 
Přispěvatel
Přispěvatel

potys píše:
Ahoj, chtěl bych se na něco optat, a sice, plánuju již teď dovolenou na duben, květen - jen na pár dní. Nejléoe méně než na týden. Kam byste se jeli potápět?

Záleží na tom, o co ti jde. Cheš se naučit freediving? Anebo už jsi zkušený freediver a chceš vylepšit techniku, anebo se potápět do větších hloubek? Anebo jsi spíše spearfisher, a chceš si zalovit po vodou? Anebo se věnuješ podvodní fotografii na nádech, a cheš atraktivní lokalitu? Anebo jsi prostě šnorchlař, a cheš si užít šnorchlování na korálových útesech v malých hloubkách? S rodinou, bez rodiny? Chceš vidět i něco jiného než jen moře, anebo si s ním vystačíš?

Pokud ti jde především o freediving, ale chceš být i v dobré partě, a hlavně v bezpečí a se zkušeným dohledem (což je u freedivingu nejdůležitější), tak bych ti dopourčil jedno z freediverských safari, kteří čeští instruktoři nabízejí. A máš celkem na výběr - buď kurzy Radka Veverky (prezident české AIDA, instruktor Pelizzariho Apnea Academy) - viz http://www.apnea4all.com, nebo Martina Zajace (zkušený tréner značné části české a slovenské freediverské reprezentace a velmi zkušený instruktor Apnea Academy) - viz http://www.apneaman.cz/, kurzy FII (škola Martina Štěpánka, mnohonásobného světového rekordmana) - http://www.freedivinginstructors.com/?stranka=courses, Freedive Center (škola kolem silné Zlínské freediverské komunity) = http://www.freedivecenter.com/cz/, ale jsou i další centra po celé republice. Všichni z nich dělají kurzy a safari buď ve Středomoří (většinou Chorvatsko, Řecko, Turecko, Sardínie, Malta,...), v Egyptě, na Floridě a na Hawaji (Štěpánek), ale i vjiných lokalitách. Na takovém výletě si určitě zapotápíš mnohem lépe, více, a hlavně bezpečněji, než když budeš hledat něco individuálního.

Ale i když se rozhodneš jet sám, je spousta lokalit, kde jsou freediverská střediska - nejproslulejší je Dahab a Sharm el Šejk, ale freediverské školy jsou i v Thajsku, Filipínách, na Bahamách, atd, atd. Ve středozemí jsou také všude možně. Některé z kurzů jsou vyjmenovány například zde (44 kurzů), ale ten seznam je značně neúplný a potřeboval by obnovit: http://apnea.cz/?courses.

Ten Tebou uvedený link nahoře neznám, ale nevypadá to, že by nabízeli freediving. Takže buď jsi se spletl a ptáš se na flaškové potápění ve freedivrské sekci, anebo bys rád dělal freediving s firmou provozující přístrojové potápění. V obou případech jde každopádně o vážnou chybu :) Další možnost je, že se jen snažíš nenápadně propašovat reklamu té firmy na toto fórum, ale i v tom případě jsi zvolil špatnou sekci, protože s freedivingem očividně nemají nic společného.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]