www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 19 lis 2018, 08:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Moje začátky
PříspěvekNapsal: 28 led 2006, 19:08 
Přispěvatel
Přispěvatel

S potápěním jsem začala v místě, které je navštěvováno všemi kategoriemi potápěčů, počínaje začátečníky a konče těmi, jenž maji-li pár dní na suchu trávit bez zanoření, absťák s nimi lomcuje o zem a magnetickou silou jsou vcucnuti pod vodu tak jak tak a to kdekoliv.
Tedy v místě označovaném, perla perel v Rudém moři. To jsem si myslela, že jen hlavou a tělem na pár metrů a minut jen pod hladinu mrknu, dám zase pokoj, a půjdu zpět k suchozemcům.

Zkrátka po absolvování byť krkolomného, však krásného "1.Discovery" ponoru za doprovodu místního "odborníka v oboru tmavé pleti"a po návratu do rodného kraje, jsem nenechala tamní zážitky jen ve vzpomínkách či fotoalbu, ale za čerstva podstoupila "opravdový" kurs potápění. A protože máme v nedaleké vzdálenosti domova možnost se potápět a protože nadešlo zrovna to teplé, krásné, milé a vlastně nejhezčí roční období v roce, a protože mě to chytlo, jak Kropáčka angína nebo jak vztek chytne člověka, ani se zmiňovaným končícím letním obdobím jsem toho nenechala. Tudíž vyzbrojena nejrůznějšími zateplovacími oblečky a zahřívadly (v podobě podpory přítele a jeho přátel nadšenců a jejich slov – „to zvládneš“) jsem všechno zvládala i v průběhu celého roku, místa a vody samozřejmě střídaje s teplými, zahraničními i chladnějšími, místními lomy, včetně té nejprůzračnější z nejprůzračnějších, vody chlorované v bazénech. Protože, čím více ujetých kilometrů, tím více jsi „řidičem:)“
Avšak nadešel den, kdy zjistila jsem, že k přepravce s věcmi k potápění, veškerou výstrojí včetně obleků, podobleků, ryban a fuseklí mi už na transfer k vodě nestačí osobní auto.

Sehnala jsem si nejrůznější materiál o ponorech bez přístroje, hlavně pak DVD dokumenty zachycující krok za krokem, pomalu ale jistě, jak se naučit potápět pouze na nádech, s minimální zátěží na opasku, jen tak, s maskou a šnorchlem, v příjemném přiléhavém „freedivingovém“ neoprénu. Potom pár informací od lidí, jenž mě v tomto předběhli, na nic jsem dál nečekala, zařídila a sbalila vše potřebné a odcestovala na báječných, dnes těžko slovy popsatelných, 14 dní do Dahabu, na kurs volného potápění. Bylo to na sklonku léta, vlastně začátek podzimu.

První dny, jak to chodívá, ty aklimatizační, byly těžké. Pro mě ani ne tak podnebím, jako poznáním všeho nového včetně dalších 17-nácti kursantů. 3 ženy (včetně mě) a 14 „boys“ však po pár dnech natolik stmelili kolektiv, že Ti z nás, jenž museli po prvním týdnu odcestovat již domů za prací a povinnostmi, při loučení na letišti maskovali dojetí a smutek nad koncem něčeho, vlastně dalo by se říct, nad koncem „začátku“.
To ale předbíhám.
Vrátím se k prvním třem dnům pobytu, resp. prvním třem dnům kursu.
Byla jsem na hladině, pod sebou modrou hlubinu, jen s „abecečkem“ a s tím dlouhotrvajícím těšením, ale najednou nešťastná, nevěřící si a nejistá. Čím to, po takřka sta ponorech s „lahví“,v nejrůznějších hloubkách a podmínkách? Po krátkém zanoření jsem měla divný pocit a potřebu se nadechnout. Právě z té lahve, kterou jsem doposud na zádech byla zvyklá mít. Ale tentokrát tam nebyla. Vždyť některá dechová cvičení na protažení bránice mne naučili ještě na bazénové přípravě v Praze. A co můj čas „celých tří minut“ zadržení dechu doma v posteli?
Pochopila jsem později. Na všechno jsem šla rychle. Postupná instruktáž a hlavně psychické vypnutí, do kterého jsem se musela dostat, mě pomohlo zdolat sama sebe. Získat pravidelnou a zdravou životosprávou, cvičením a strečinkem, potřebnou energii a dostatek jistoty pod hladinou. Vyrovnání a pohodu. Vždyť učený z nebe nespadl a (blbce jako by shazovali…?!-ne, tentokrát to na mě neplatilo..)

Ale trochu odborněji:
První den dopoledne byl věnován volnému ponoru - rozpotápění a obhlédnutí úrovně jednotlivých frekventantů, odpoledne bezpečnost - možné nehody, jejich prevence, záchrana, teoreticky i prakticky ve vodě. A další dny už od 9 hod. Dopolední teorie a breefing, následuje statická apnea na pláži cca. do 12 hod, dále oběd a siesta.Od 14:30 breefing, nácvik technik, potápění na volné vodě. Večer teorie a video - instruktážní i pro přehled a zábavu.
Tak byly mé výsledky den ode dne lepší a lepší a dnes hodnotím celou výuku jako hodně zdařilou a prospěšnou pro mé další volné ponory na nádech.

Poslední den kurzu probíhal simulovaný závod, kdy je možné si v bezpečí sáhnout na své hranice a prověřit kontrolu nad stresem. Vše bylo završeno výletem na atraktivní lokalitu a vychutnáním si krás freedivingu již s novým pohledem a kapacitou.
Všichni jsme pochopili, že po tom všem se nemůžeme jen tak vrátit do uspěchaného života, nýbrž následující týden, dva, tři a déle ..:-) ; se věnovat odpočinku, skutečné relaxaci a plnému rozvinutí všech získaných dovedností.

A „bubliny“? Nepověsila jsem na hřebík. Když si připadám už dlouho jako ten skutečný delfín a zase chci pro změnu na chvíli být technicky dokonalou a vybavenou potápěčkou, naložím výstroj do transita či letadla, a zanořím se na několik desítek minut déle.
ALE – stále se ohlížím jen po delfínech…?;

A ještě k tomu „konci a začátku“. Ne vždy, když něco končí, končí úplně. V tomto případě právě naopak. Na konci kursu sice skončilo báječných, pro někoho 7, pro někoho 14 dní nových poznatků, zkušeností, znalostí, ale zároveň začal každý z nás něčím novým, třeba prožít, pocítít a vyzkoušet si příjemnou proměnu člověka v rybu.
Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 31 led 2006, 15:54 
Přispěvatel
Přispěvatel

Hola Gappo. Nemáš někde fotečky na netu? M.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01 úno 2006, 11:27 
Přispěvatel
Přispěvatel

Ahoj mrtvolo. jdes dnes plavat?Ja snad ano,uz po2x mi do toho cosi vlitlo... :( Fotky zatim nikde nevisi,mas nejake konkretni na mysli?Gapp.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01 úno 2006, 11:31 
Přispěvatel
Přispěvatel

jo, uzasne jsou fotky co poslal Jozin z Hurgady,videls? U brachy v mailu..,a u jinych freeaktivistu. Jen Tobe to neni kam zasilat. :evil:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01 úno 2006, 13:29 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

Muzes napsat Jozinovi ze je sem jiz muze povesit nebo na ne dat odkaz.
Dnes byla vlozena moznost vkladani fotek.

Předmět příspěvku: začátky
PříspěvekNapsal: 28 čer 2006, 20:08 
Přispěvatel
Přispěvatel

Gappa můžu se zeptat kde jsi sehnala ty DVD,měl bych zájem

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]