www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 23 lis 2017, 00:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Barotrauma plic
PříspěvekNapsal: 23 srp 2010, 20:39 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Titulek zni dost hrozive, situace nebyla az tak hroziva, ale potreboval bych poradit s moznymi pricinami.
Ke konci ponoru jsem v 5m nemohl popadnout dech, ale pri poklesu do 10m se to spravilo, dalsi obtize nastali opet pri vystupu do 6m na bezpecnostni zatavku, ale jeste jsem to udychal. Po vylezeni na palubu jsem zacal kaslat a vykaslavat penu, nastesti bez krve (mozna jen lehce nazloutlou), po par minutach se to vcelku uklidnulo - hned me napadlo barotrauma plic - ze ja idiot nekde zadrzel dech?, ale to jsem si neuvedomoval. Vecer mi jeste v plicich trochu piskalo a do rana se to uklidnilo. Usuzuji na otok plic, ale trochu me vrta hlavou pricina.
Ted jsem si prohlidnul profil ponoru a nikde neni zadny rychly vystup. Nejvyssi rychlost vystupu byla 7m/min a to pri vystupu z 45 do 25, zde asi 3min pausa a vystup do 18 opet cca 7m/min, pak pozvolny vystup ryclosti cca 2-4m/min. Z toho me vychazi, ze bych musel zadrzet dech alespon na 1/2 min v hlubsi casti onoru, nebo alespon na 1min v melci casti ponoru. Vim ze nejsem neomylny, ale to me pripada dost dlouha doba,abych si to neuvedomil.
Je mozna jeste nejaka pricina meho stavu, nebo kombinace pricin? Je fakt, ze jsem byl nastydnuty a vcelku zahleneny, ale usi jsem tlakoval bez problemu.
Nerad bych si to jeste nekdy zopakoval, nebylo to nic moc musel jsem se drzet abych nezacal na bezp, zastavce zmatkoval.
Dik za nazory.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 srp 2010, 16:56 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Před časem na jedné z přednášek popisoval Fero Novomeský případ, kdy mladá kuřačka utrpěla lokální barotrauma plic. Také při normálním průběhu ponoru.

V hloubce se bronchiálním sekretem ucpala nějaká z průdušinek (bronchiol). Vzduch, co zůstal v několka alveolech za průdušinkou při výstupu (pomalém) expandoval, nafoukl tu malinkou část plic do velikosti pingpongového míčku... Až to plíce nevydržely. Měla smůlu - vzduch šel do cévy, následovala embolie a skončila na pitevním stole.

Kašel a zahlenění je dobrý důvod, proč nelézt do vody. Ucpaných dutin si člověk všimne, bolí. Ucpané plíce mohou být nebezpečněnjší.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26 srp 2010, 07:16 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Sládek Tomáš píše:
V hloubce se bronchiálním sekretem ucpala nějaká z průdušinek.... Měla smůlu - vzduch šel do cévy, následovala embolie a skončila na pitevním stole.

Tak to neni zrovna povzbudive :( , ale neco takoveho jsem potreboval vedet, ze tu muze byt souhra dalsich pricin, skoda ze jsem to nenasel nekde na netu - vsude se uvadi jen zadrzeny dech. No na rozdil od slecny jsem nekurak a to zahleneni jsem asi nenapsal presne, nebyl kasel nebo neco s plicema ale nejspis alergicke priznaky nebo viroza (coz se asi na tom podepsalo) Dik za odpoved budu si na to muset davat bacha, a kdyz se necitim v pohode, tam radeji sedet na brehu. Bohuzel je nekdy tezke odhadnout jak cloveku vlastne je.
Jinak jen na doplneni, byl to az 5. ponor v rade za sebou a 2. toho dne, predchozi byly bez problemu, ale zase do mensich hloubek.
Jeste asi navstivim sveho alergologa, jestli jsem se uz nepropracoval k zacatcim astmatu :(

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]