www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 17 pro 2018, 14:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Deco stage + helium
PříspěvekNapsal: 22 úno 2006, 10:17 
Přispěvatel
Přispěvatel

Pouziva nekdo z vas pri hlubsich ponorech pro dekompresi ve stage helium a v jakem pomeru?
Hadrak

Předmět příspěvku: Helium
PříspěvekNapsal: 23 úno 2006, 18:06 
Přispěvatel
Přispěvatel

Radku,
dost často o tom mluvím i píšu. Při hlubokejch ponorech chi aby mi ode dne klesali parciální tlaky dusíku a hélia a jenom pO2 stoupal. Vekmi snadno nahlédneš, že bez He ve stagích to nejde. Psal jsem o tom na Divestaru a 16.3 budu povídat v Baracudě. Deko končím na helioxu 80/20. Jinak se nevyhneš problémům s protisměrnou difusí.
petr wagner

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 úno 2006, 23:33 
Přispěvatel
Přispěvatel

Na svuj zatim nejhlubsi ponor do 80m jsem pouzil 40/20 + 100 cely ponor bez problemu a i decoplaner ukazoval deko cas oproti pouziti 50Ean o 7minut kratsi coz si myslim ze pri potapeni ve studene vode neni zanedbatelny. Mozna by byla lepsi ta 50 ale snazim se kyslik nasadit co nejdrive. Zajimalo by me proc davas ten Heliox kvuli kysl. toxocite nebo tim snizis pocet oxy breaku pri dlouhe dekompresy? Jak jsi poznal ze ti nedela problem nasadit 50Ean pro hluobku 30m? Psal jsi ze zmerit se to moc neda a co ponor to jiny podminky.

Předmět příspěvku: Heliox
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 02:43 
Přispěvatel
Přispěvatel

Radku,
Trochu vo tom pišu teď v clanku o kyslikovy toxicitě. Tělo reaguje různě na různý plyny a to platí pro každýho. Jakoby největší odolnost ke kyslíkové toxicitě má na vzduchu, naopak nejmenší na kyslíku. Proč to tak je moc nevím. Heliox 80/20 prakticky snižuje toxicitu natolik, že přestávky takřka nedělám. Přitom zkus si to hodit do nějakýho programu a rozdíly v deku jsou minimální. Taky pokud dekompresíš na neklidným moři tak máš větší rezervu pro změny hloubky při vlnách. Je tam eště pár dalších důvodů. ale ty když tak kdybys byl v březnu v Barakudě.
Jak sem přišel na svojí odolnost proti kyslíku bych tu radši nepsal. Uplně původně to spíš byla náhoda až potom jsem o tom víc začal přemejšlet a zkoušet. Koukal sem na svoje starší ponory podobný hloubky a mám taky všude jenom jeden dekoplyn. Od O2 50-80%. A moc se ty deka neliší. Čistek kyslík na volnou vodu beru dost nerad. Něco jinýho je když se třeba láme dno a já si lehnu na píseček nebo skálu, ale jinak moc ne.
petr wagner

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 08:31 
Přispěvatel
Přispěvatel

Dekuju za odpoved pokavad mi to prace dovoli rad se prednasky zucastnim. Jeste jednu otazku po tom co jsi zde napsal jsem znova prebiral ty moje pouzity plyny a myslim ze jsem mohl klidne pouzit i 40/40. Je mi jasny ze pro vysyceni neni N zadouci ale preci jenom nepotrebuje ho telo aspon v male mire? Vzdyt ho vlastne do tela prijimame dychacim procesem? V opacnem pripade bych ho pak mohl ve stage nahradit jenom He a O.

Předmět příspěvku: Směsi
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 08:59 
Přispěvatel
Přispěvatel

Radku,

Tvoje směs mohla bejt s heliem a pokud si měl 40% dusíku v bottom jestli dobře počítám tak by to asi 40/40 fungovalo. Ale je to hodně nestandartní směs. DIR má jako standart 35/25. Další věc je, že podle posledních výzkumů se helium chová ještě asi jinak než jsme předpokládali a deko je na něm rychlejší a bezpečnější.
petr wagner

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 09:55 
Přispěvatel
Přispěvatel

podle tve odpovedi soudim ze kolik N mam v bottom smesi nasledne volim i podil N ve stage? Pro letosni rok planuji vetsinu ponoru kolem 70-80m s tim ze bych chtel prodluzovat cisty cas na dne nad 15min a vice(vraky). No necham toho radsi prijedu na prednasku

Radek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 14:46 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

Radku a chodis take sam nebo s budym? Docela by mne zajimalo o solo potapeni jsem toho jiz dost cetl a da se i rici ze zastavam nazor ze je bezpecnejsi - vas nazor na to je jaky?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 15:19 
Přispěvatel
Přispěvatel

Peto mam to jak kdy a s kym. Taky se da rici podle lokality. Dost casto jezdim k sousedum do Nemecka na Wetro. Tam to mam rad znam to tam u dna(56m) a neni se kam zamotat nebo v plout a je tam cista voda. Urcite zalezi s kym do vody lezu od chvile co jsem nasel pohodoveho buddyho na hloubky je skoro kazdy ponor solo. Od zacatku nas v ITD ucili ze kazdy si musi vystacit sam a podle toho se ridim. Proste je super pocit kdyz se pri ponoru mohu soustredit na okoli a ne abych porad kontroloval ostatni kolem sebe. K maximalnimu pohodli mi staci kdyz si kazdou 3-5 minutu signalizujeme ze je vse OK. Kazdopadne ve dvou lidech je pred ponorem a i po nem vetsi prdel a mas s kym hned rozebrat svoje zazitky. Fakt je ten ze pod led bych sam nevlezl z toho mam urcity respekt

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 16:48 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

Wetro - az tam nekdy pojedete dej vedet jeli bychom take (ponory nezavisle) jen ze by jste nam dali nejake info na miste co a jak. My zatim bez Trimixu. Snad od května jinak.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 21:19 
Přispěvatel
Přispěvatel

Petre to ti muzu rict zcela presne budem tam 22.-23. dubna. My take bez Tx jelikoz den pred tim jedem na jinou lokalitu takze si naplnime az na Wetru. Myslim ze se ti tam bude libit. Lom ma tvar studny steny jsou kolme takze padas a padas. V 42m je byvaly baracek asi strelmistr da se do nej vlezt ale nevim zdali by se strecha nepropadla. Bude tedy fajn kdyz to prubnes :lol: jinak takovych libovek je tam vice. nasel jsem tam i maleho jesetera moc nadherna ryba. Dam ti vedet az se to bude blizit

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 úno 2006, 21:38 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

Sakra zrovna ten termin mam dohodnute Madarsko :( 23.4. Hevis mam to tady v kalendari - prosim vzpomen na mne az tam pojedete nekdy jindy. Diky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 úno 2006, 05:24 
Přispěvatel
Přispěvatel

Neboj jak jsem uz napsal jezdim tam dost casto sam takze ti dam vedet. Rad poznavam nove lidi protoze verim ze i vy mate co nabidnout takze z me strany neni problem se dohodnout. Jo a diky Petre za tohle forum myslim ze spousta lidi zde najde to co je zajima a o cem chce pokecat

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 úno 2006, 09:37 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

SUPER- diky ale zpet k tematu. Musim jeste hodne nastudovat to o cem se zde bavite - cetl jsem vask ze z fyziologickeho hlediska pro lidske telo je tato oblast ne uplne prozkoumana.Je tedy pravdou ze vse je i pro jedince individualni?

Ps: jedu ted na tyden do Italie - tak jak se vratim zase splknem tohle mne opravdu hodne zajima.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26 úno 2006, 21:20 
Zlatý přispěvatel
Zlatý přispěvatel

hadrak píše:
Petre to ti muzu rict zcela presne budem tam 22.-23. dubna. My take bez Tx jelikoz den pred tim jedem na jinou lokalitu takze si naplnime az na Wetru. Myslim ze se ti tam bude libit. Lom ma tvar studny steny jsou kolme takze padas a padas. V 42m je byvaly baracek asi strelmistr da se do nej vlezt ale nevim zdali by se strecha nepropadla. Bude tedy fajn kdyz to prubnes :lol: jinak takovych libovek je tam vice. nasel jsem tam i maleho jesetera moc nadherna ryba. Dam ti vedet az se to bude blizit

Kdepak to je? Trimixovek v Nemecku znam nekolik, o Wetru jsem zatim neslysel..
Jirka

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]