www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 17 pro 2018, 13:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 03 bře 2006, 16:52 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Když se profesionální fotografka Annette Priceová rozhodla rozšířit svoje pole působnosti o podvodní říši, udělala si komerční potápěčský kurz v Podvodním centru ve Skotsku. Mohla nám proto nabídnout tuto reportáž.

V horizontální poloze, ruce a nohy tvoří tvar hvězdy, palec a ukazovák volně kolem ocelového lana - klesáme a sledujeme bílý vršek potápěčského zvonu, který ve 30 m hloubky prosvítá zelenou vodou.
Potápěči "Jedna", tady hladina" ozval se chraplavý hlas v mé celoobličejové masce. "Již jsi dosáhla zvonu?"
"Potápěč "Jedna", jsem u zvonu!" odpověděla jsem, klesajíc podél něho.
Kolem byla sada potrubí, čtvrt-otočné ventily a horní třetina obsahovala zásobárnu vzduchu plněnou z povrchu. Skoro nic nevážící, ale ne tak docela, pohupovala jsem se okolo zvonu na záchranném laně. Cítila jsem se jako na Měsíci, ačkoliv jsem byla pořád na Zemi.
Byla jsem na Potápěčském komerčním kurzu (stupeň 4) ve Fort Wiliamu (Skotsko). Tento kurz a hlavně certifikace je povinná pro fotografy, kteří chtějí fotografovat při práci pod vodou. Mnoho potencionálních klientů si Vás nenajme, pokud jí nemáte.
Prvních 6 dní ze 4 týdenního kurzu jsme strávili v učebně studiem teorie - první pomoc, využití vzduchu, použití dekompresních tabulek US Navy a potápěčská fyzika.

A začali jsme s ponory.

Je to úplně jiný druh potápění. Každý potápěč má celoobličejovou masku, popruhy a záchranné lano a spolupracuje s "buddym" na povrchu.
Naše první ponory byly uskutečňovány s normální maskou a klasickými automatikami. Mnohé z nich jsme provedli bez ploutví a někdy i bez žaketů. S povrchem jsme komunikovali pomocí "lanových" signálů. Ty byly dva -"tah" a "zvon". "Tah" bylo pomalé zatažení za lano, "zvon" byly dva krátké, prudké záškuby.
Pak jsme přešli na celoobličejovku Exo 26 s kabelem vedenou hlasovou komunikací. Maska byla velice příjemná na nošení a také možnost dýchat nosem a mluvit pod vodou byla příjemná změna.

Hrozivý dech

Můj dech zněl v masce opravdu hrozivě a pokud jsem chtěla mluvit, musela jsem ho zadržet, jinak hluk, který můj dech dělal, přehlušil veškerou řeč.
"Potápěči "Jedna", jsi v pořádku?" křaplal tichý hlas.
"Potápěč "Jedna", jsem v pořádku."
"Najdi kruds srkrdehlo žezla, krrrk a chrkrni ho kre kornrci lna."
"Řekni mi to ještě jednou!"
"Chrfrgr, kus starého železa a přirrrevni ho ke konci lana!"
"Ano , rozuměla jsem" a doufala jsem, že opravdu?!?
Našla jsem malý kus zrezivělého železa, vypadal podobně jako větší kusy, které chlapi přede mnou posílali na povrch. Nenašla jsem nic většího a tak jsem se s mým nálezem vydala ke konci lana a dala jsem záchranným lanem signál, aby můj úlovek vytáhli na povrch.

Záchrana

Záchrana je velice důležitá část výcviku. Zkoušeli jsme oboje, jak pod vodou, tak i na povrchu.
Jeden potápěč zůstává na povrchu, připravený na ponor a druhý předstírá pod vodou bezvědomí. Povrchový skáče do vody a sleduje záchranné lano podvodního. Záchranář má celoobličejovku a neustále komentuje, co se pod vodou děje.
"Potápěč "Dvě" opustil povrch a sleduje sňůru potápěče "Jedna". Kabel je čistý a bez uzlů. Vidím bubliny. Vidím potápěče "Jedna". Potápěč "Jedna" vypadá, že je v bezvědomí, ale dýchá. Dívám se, zda je bezpečné se přiblížit k potápěči "Jedna". Oblast je bezpečná k přiblížení. Proplachuji masku potápěče "Jedna" proudem vzduchu. Kontroluji náplň jeho hlavní lahve. Náplň je 120 barů. Držím bezpečně potápěče"Jedna". Vytáhněte oba potápěče na povrch…." Buddy zraněného potápěče "Jedna" ho vytahuje na povrch za záchranné lano, zatímco zachránce ho ve vodě podpírá pomocí nafukování obleku anebo žaketu, pokud ho má.

Noční ponory

Byly dva. Jeden začal ve 3 hodiny ráno. Nejdříve jsme měli obyčejné masky, signály jsme dávali záchranným lanem a naši polohu jsme na povrch ukazovali velkou bójí se svinutým lanem, úplně odlišnou od malé nafukovací bóje s malinkou cívkou a provázkem, jaké se používají při sportovním potápění.
Dusíková narkóza může v hloubce ovlivnit jakéhokoliv potápěče a teď nám to chtěli demonstrovat pokusem. S mým kolegou Johnem Williamsonem jsme před ponorem dostali popsaný list papíru a měli jsme minutu na to, abychom našli co nejvíce písmenek C.
Potom jsme dostali stejný papír a s ním jsem sestoupili do kesonu (zvonu) v hloubce 45 m, který byl vyplněn vzduchem a bylo v něm hrozné vedro. Cítila jsem se jako opilá a neustále jsem se hihňala a John také. Alf, náš instruktor který ovládal keson, nám zadal úkol vyhledat písmenko E. Byla jsem překvapená, jak lehké bylo přestat se hihňat a soustředit se na úkol. Cítila jsem se úplně v pohodě, ale podle výsledků ( Céček jsem našla 23, ale Eček jenom 18 ) jsem až tak v pohodě nebyla.
Alf nás začal s kesonem vytahovat do první bezpečnostní zastávky. Byla mi zima a uvnitř se začala tvořit mlha. Na druhé zastávce jsme pak několik minut dýchali z masky kyslík.
Na konci kurzu nás čekal test pracovního potápění. Většinou to byly zákony, přístrojové potápění a US Navy tabulky. Také jsme museli projít testem první pomoci.
Kurz skončil o pár dní dříve a tak jsme si mohli vyzkoušet opravdovou práci profesionálních potápěčů.
Já jsem si vyzkoušela helmu Kirby Morgan 17. Na povrchu vypadala, že váží tunu, ale pod vodou jsem se v ní cítila velice pohodlně. Vzduch pro dýchání byl plněn skrz hadici z povrchu. Spustila jsem se na dno a spolu se studentem Conradem Wesleym jsem se vydali do svářečské stanice.
Pomocí vysokoteplotního řezáku odřízl Conrad ve sprše jisker pořádný plát železa. Řezák je plněn čistým kyslíkem a teplota plamene je 10 000 Farenheit (5 538 Celsia). Připravila jsem si foťák a zjistila jsem, že práce v helmě KM-17 plněné z povrchu je o hodně pohodlnější, než v klasickém potápěčském vybavení. Má totiž o hodně širší hledí než klasická maska anebo celoobličejovka Exo 26. Dýchání mi připadalo stejné jako na povrchu a helma byla velice tichá, bez rušivých zvuků při dýchání a zvuk komunikátoru byl čistý a bylo mu dobře rozumět.
Conrad dokončil úkol a nabídl mi, abych si také odřízla kus železa. Pustila jsem se do toho, ale jen jsem se přiblížila, hned jsem propálila díru skrz. Po chvíli jsem získala jistotu a fascinovaně jsem sledovala, jak zářící plamen mění silné železo v roztavenou tekutinu, která odkapává tak, jak pohybuji řezákem.

"Srpek měsíce"
Následující den jsem se účastnila záchranné akce, která simulovala vyzvednutí potápěče z kesonu. Keson byl na nákladním člunu a do vody byl spuštěn skrz díru uprostřed, nazývanou "Srpek měsíce".
Do kesonu jsem vstoupili ve speciálních, vodou vyhřívaných oblecích, do kterých je tlačena teplá voda z povrchu. Na hlavě helmu Kirby Morgan 28 - také plněnou vzduchem z povrchu.
Klečíc v kesonu, byli jsme spuštěni do hloubky asi 1,5 metru nad dnem. Vylezla jsem z kesonu, odvíjela hadici a šla z kopce tak daleko, jak mi jen hadice dovolila. Tam jsem předstírala bezvědomí. Punkaj můj kolega, ohlásil na povrch že mám problémy. Opustil keson, sledoval moje hadice a pak propláchl mou masku vzduchem. Vtáhl mě zpět do kesonu a mojí hlavu uložil do výšky, aby byla v prostoru se vzduchem.
"Záchranná akce" byla ukončena a my jsem mohli znovu opustit keson a vrátit se zpátky na dno. Brodili jsem se sice v bahně, ale v teplou vodou plněném obleku jsem si připadala jako v horké lázni.

Čtyři certifikace zahrnují různé stupně výcviku. Stupeň 4, který jsem absolvovala já, musí absolvovat ti, kteří pracují v médiích, archeologové a výzkumníci. Stupně 1 a 3 jsou pro práci s dodávkou vzduchu z povrchu a stupeň 2 pro práci v kesonu.
Tyto kurzy jsou určeny pro potápěče pracující ve stavebnictví, kteří buď jen provádí běžné kontroly mostů anebo třeba tráví celý měsíc v hloubce při práci na těžních věžích.
Jsem fotografka na volné noze a tento kurz mi umožnil dostat se mezi profesionální potápěče, kam se jen tak někdo nedostane a hlavně větší možnost získat zakázku k fotografování pod vodou.

Přeložil Jarda Málek s laskavým svolením editora stránek Divernet www.divernet.com

Bludovická 400
Praha 9 - Letňany
tel.: fax: 266 31 24 25
mobil 774 37 64 64
www.cornis.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]