www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 18 pro 2017, 20:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06 srp 2006, 22:46 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

V jine diskuzi na tomto foru jsem se docet o zazitcich jednoho z prispevatelu - prkopiroval jsem a odcitoval jeho text do nove zalozene diskuze. Mate take podobne zkusenosti :?:

Aleš Melka píše:
Jsem sice v potápěčském klubu, ale s členy klubu se potápím jen na klubových akcích. S volnem mezi prací se nám málo kdy podaří sejít. Takže, protože se úplně sám potápět nechci, využívám služeb některých center, které dělají akce po lomech ČR i s dopravou. Je to dobré, jen jednu vadu na kráse to má. Defakto každý ponor je jaksi sólo. Ve vodě jsem sice ještě s jedním či dvěma potápěči, ale už se mi stalo, že jsem se po ponoru dozvěděl, že můj buddy má méně ponorů než já, i když měl AOWD a že v lomech se potápí zřídka. Také jsem se setkal s tzv. sprinterem. Jen jsme vlezli do vody a zanořili se, už byl pryč a čekal na mě u nějaké atrakce. Než jsem se stačil znovu nadechnout zas jej nebylo. Atd. Nebo jsem narazil na nesoulad výcvikových systémů. Buddy mi signalizoval způsobem, kterému jsem nechápal. Na hladině jsem se ptal a řekl mi, že jej to instruktor učil. asi jsem divný, ale nikde jsem o té doby na tuto signalizaci nenarazil. Zaplať bánbůh. Další přídad z akce jednoho centra na Heřmankách: šli jsme do vody tři, já, jedna slečna AOWD a další kolega OWD s pár ponory, byl podzim a podvečer. Z této trojice jedině mě napadlo vzít si světlo. Já jej tedy tahám na každý ponor. Dokážete si představit, jak to vypadalo. Kromě toho té slečně byla pořád zima a tak plavala celou dobu asi 6 m nad náma. Pokud by se mi něco stalo..... Mám tedy nad čím přemýšlet co se týče konfigurace. Abych nepsal jen to špatné. Byl jsem na Borku, byl ke mě přidělen Američan mluvící trochu česky. Pod vodou stačilo jakékoliv gesto, jeden na druhého jsme se nemuseli otáčet a přesto bylo jasné kde jsme. Ovšem ten člověk byl podle toho vybaven. To byly jedny z nejlepších ponorů co jsem dosud absolvoval. S buddym nebo bez, bez ohledu na výcvik, podle mého se v první řadě musí člověk umět spolehnout sám na sebe a na svoji výstroj. Jak se buddy zachová v okamžiku maléru člověk pozná až němu skutečně dojde (doufám že ne u mě ani u nikoho jiného). Nemám stálého partnera na potápění a nácviky různých situací. Ale dal jsem tomu směr, od 2x15 k buddy systému:))) Připadne mi, že to to s tím má co dělat.

Aleší nezlob se - ujasni si co je to buddy system.Z tveho textu jsem nabyl presvedceni o tom ze ani ty nejsi ten spravny buddy.

Jak je mozne ze slecna plave 6m nad vami a ty se ptas na to co kdyby se mi neco stalo? Co kdyby se neco stalo ji?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07 srp 2006, 14:07 
Přispěvatel
Přispěvatel

No, kdyby se neco stalo ji, tak proste byla spatny buddy... :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07 srp 2006, 16:59 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Pokud jsem byl při smyslech před ponorem, tak tehdy dohoda byla následující: v trojici, po lince k pumpě. Když tedy plavu po lince k pumpě a přitom hlídám OWD (já jsem taky OWD) s ještě méně ponory a slečna AOWD si nehledě na domluvu plave jak chce, tak já jsem špatný buddy? Nevím jestli jsem správně pochopil podstatu potápění, ale vždycky jsem myslel, že pod vodou nedáváme např. u dveří vraku přednost dámě. Pod vodou je to podle plánu ponoru a přednost dámě neplatí ani tehdy, když se slečna nedrží plánu ponoru. Od samého začátku si ponoru plánuju a to je pro mě základ. Mimochodem důvod, proč nedodržovala hloubku s náma nám ráčila sdělit až po ponoru. Nějak jsem si nevšiml, že by k nám ráčila připlavat, signalizovat: je mi zima, vystoupáme do menší hloubky, či ukončíme ponor. Jediné co z jejích posunků bylo znát, byla zpětná reakce na OK tímtéž posunkem. Pokud půjdu se slečnou na dekoponor a ona se skrze to, že je jí zima rozhodne nedodržet zastávky, tak ať jsem špatný buddy nebo ne, já za ní bez těch zastávek na hladinu nepojedu. Pokud jí nestačím zadržet na hloubce zastávky -,+ , tak je to její průser. Držím se toho, že hlavně používám svoji hlavu při ponoru a plán. Dáma si měla uvědomit, že jsou s ní ve vodě další dva lidé s nižší kvalifikací a pokud tak nějak znám bezpečnostní směrnice, tak AOWD má doprovázet OWD a ne OWD další OWD a ještě hlídat někoho "zkušenějšího". A pokud si pod vodou mohu vybrat jestli se vydám nutit dodržovat plán ponoru zkušenějšího AOWD nebo zůstanu s méně zkušeným OWD, tak je moje volba jasná. Další pravidlo, které ta dáma porušila bylo to, že já měl jako jediný světlo a ona se tedy mě měla držet a nebo signalizovat ke změně směru ponoru a ne plavat po tmě někam do ři... Jediné, co mě skutečně těší je fakt, že ten méně zkušený kolega si po vynoření ponor pochvaloval. Absolvoval svoji první preventivní dekozastávku a vše proběhlo v pohodě. Mimochodem to mě v kurzu OWD neučili, AOWD někde v ři... tak ten buddy asi nebyl zas tak marný:))) Ještě bych poznamenal pro šťouraly, že nulový čas byl dodržen, hloubka pro OWD taktéž a zastávku jsem zařadil s ohledem na dosaženou hloubku a s ohledem na možné i když nepociťované podchlazení organismu. PS: někdo tu někde psal, že je důležité při ponoru používat vlastní hlavu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07 srp 2006, 17:44 
Administrátor fóra
Administrátor fóra

Tak potom je to asi tak jak napsal Přemek :D

Asi tak kdyby jste šli se mnou ukončil bych ponor - na to maš kdykoliv vysostne pravo. Na hladině si muzete vse ujasnit a zkusit to znovu nebo pripadne nezkusit. Vim praxe je jina, ale pokud se chces potapet v boddy tymu mel by jsi i ty dodrzovat nejake zasady - slecna madam zajiste take.

A nedurdi se :evil: :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07 srp 2006, 20:38 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Aleši není důležité kolik a jakých má kdo kartiček ale spíš jaké má kdo zkušenosti. Osobně znám potápěče kteří mají jen OWD ale nebál bych se s nima absolvovat i daleko náročnější ponor mimo rámec jejich kvalifikace. A jsou zase na druhou stranu potápěči kteří mají kvanta kartiček a v životě bych s nima do vody nevlez (né že by o to stáli :-) ). Já mám svého stálého budyho a s tím nehrozí aby se stalo to co popisuješ , jenže spolu už máme nějaký ten ponor. Teď občas beru pod vodu méně zkušeného AOWD a s ním, každý ponor dohodnu plán ponoru, co budeme dělat v případě ztracení se (ještě se nestalo) a zaměříme azimuty. Ve vodě se mě drží jako klíště a minimálně každých 10 minut si signalizujeme jestli je vše v pořádku. Zatím jsem s ním neměl vážnější problém. Takže bych ti doporučoval se poohlédnou po nějakém stálém budym a s ním se potápět a potápět až budete tak sehraný že vás jen tak nic nepřekvapí. :P :) Jirka

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07 srp 2006, 20:50 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Jo a jěště jedna věc potápění ve trojici v našich vodách nepovažuju za moc rozumný. Většinou se vždycky někdo ztratí. Ideální počet v budy teamu jsou dva . :D :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 08 srp 2006, 05:16 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Ta situace nastala téměř před věma lety. Tři jsme byli ve vodě protože po rozdělení účastní tehdejší akce zbyl lichý počet. Co se mě osobně týče, tak s tím dive centrem už nejezdím. Jinak myslím rozumný názor kolego Rozruchu.
PS: pro ŠEBU v buddy systému mám jasno. Pořídil jsem kotevní řetěz a každého, kdo jde se mnou do vody si pěkně na krátko uvazuju :lol:

Předmět příspěvku: buddy system
PříspěvekNapsal: 08 srp 2006, 17:12 
Přispěvatel
Přispěvatel

Ahoj,
popisovana situace se slecnou je podle me cela spatne nejen z jeji strany. Ale to rozebirat nechci - pouceni je a vsichni vylezli zdravi.

Pro me znamena buddy system 2 potapece, kteri jsou v tesne blizkosti, tak aby kdykoliv mohl prvni druhemu OKAMZITE pomoci. Kdyz je nekdo 6 nebo vice metru daleko (o to hur pokud je rozdil vertikalni), tak proste nemuze druhemu okamzite pomoct - kdyz nekdo pluje nade mnou a ma nejaky fatalni problem (vztlak, nema plyn etc.) jak to okamzite zjistim? Koukam nahoru na nej a pluji "na zadech"- to mi nesedi.
Mozna je to prilis "uzkoprse", ale potapim hlavne v Cechach a taky jsem se to v mistnich rybnicich naucil - takze tma a zima :) A myslim si, ze treba prave na Hermandach urcite neni moc prostoru pro frajerinky.

PS: tohle se samozrejme netyka soloponoru a vyspelych tekkies.

Předmět příspěvku: buddy
PříspěvekNapsal: 08 srp 2006, 17:22 
Přispěvatel
Přispěvatel

A jeste jsem zapomel na kompatibilitu nebo alespon znalost konfigurace buddyho. Myslim, ze taky casto opomijena. Ja mam s buddym stejne na sobe hadice (210cm primar, kratka pod krkem) i ostatni dulezite cajky.
Pokud jdu do vody s nekym jinym a mame tam byt jako partaci, tak urcite budu chtit poznat, kde v pripade problemu se mam snazit uzmout fungujici automatiku atp. (u spousty lidi zpravidla za sebou v bahne - ale to je do jine debaty :)

A samozrejme i probrat aslepson zakladni signaly! Pokud mozno pred ponorem
:D

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]