www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 18 pro 2017, 20:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 18:46 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Sládek Tomáš píše:
Kdysi jsem měl "úžasný" žaket se "skvělou" sponou (Scubapro). Do té se mi nějaká šňůra zamotala tak, že se sponu otevřela a láhev zůstala viset na hadicích. Pikantní bylo, že pár hodin předtím jsem parťákovi tvrdil, že je strašně nepravděpodobné, aby se něco podobného stalo. Tato zkušenost mi bohatě stačila. V té době jsem se ještě sólo nepotápěl.

Jednou jsem vymotával dvojici začátečníků, která se vlascem dokázala dokonale omotat a svázat. Rybář byl na břehu, dobře se bavil a kupodivu sám říkal, ať jeho vlasec řízneme. Rozmotal jsem ho, byla to výzva. Záhadou zústává vlasec procházející středem kroužku na klíče připevněném na D-kroužku kompenzátoru (na kterém visel klíč od auta). Jak se tam dokázal vlasec nepozorovaně je mi záhadou, ale viděli to tři lidi...

Když uvažuji způsob potápění, který provozuji posledních pár let, tak jsem se o vlasec či šňůru zachytil několikrát, ale vždy stačil jen pohyb ruky, takže o zamotání nelze mluvit. Kořeny za rybami prolézám celkem často. Zamotané vlasce řežu preventivně před sebou, dávám pozor kam plavu a vodorovnou polohou minimalizuji čelní profil.

Na výstroji mám naprosté minimum věcí, za které by se šňůra či vlasec mohli zachytit. Nejhorší hák tvoří ventily a automatiky, ale tam si dosáhnu. Lapače šňůr typu spony na lahvích, kulička na šňůrce spodního odpoušťáku křídla, čouhající manometr či spony na ploutvích s do protisměru přečuhujícími konci pásku jsem eliminoval.

I tak se samozřejmě mohu důkladně zamotat hned zítra, tohle riziko nelze nikdy vyloušit, jze ho jen snížit.

No ten problem se sponou me uz dovedl k jejich odstraneni. Ale byla to na me pasticka. Silon vedl uplne volnou vodou , a drzel na obou stranach. Ze zacatku jsem vubec netusil co se deje. Od te doby si vzduch strojuji, ale uz nikdy jsem se nezachytil (asi zakon schvalnosti). Vim jen jak moc opatrne jsem manipuloval s nozem . Doslo mi ze pokud me spadne , jsem v ... . JURA

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 19:21 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

To je důvod, proč píšu o potřebě delší zkušenosti se stejnou výstrojí a přístupem k potápění. Ďábel je skryt v detailu.

Mnohdy může potrápit i maličkost, třeba maličký hák, který je na zobáčku běžné psí karabiny. Na 2. 1. máme v redakčím systému SP připraven na zveřejnění článek o stage lahvích, tam je to vyfoceno v detailu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 31 pro 2007, 12:02 
Zlatý přispěvatel
Zlatý přispěvatel

Koukam, ze zamotani do snury je vdecnej problem. Pred par lety na jednom vraku na Baltu jsem skoncil svazanej do kozelce v hloubce kolem 70 metru... Proste snura se nejak namotala mezi ventily a ploutve a cim vic jsem se cukal, tim vic se to utahovalo. Navic partak zmizel neznamo kam. Docela zajimava situace, clovek pak mysli na ledasco. Samozrejme, hruza ze ztraty noze byla prvorada. Snuru se mi podarilo nahmatat ale DIR nozikem nesla a nesla smiknout i kdyz byla napnuta mezi dvema body (nohy a ventily). Nakonec jsem nuz vzdal a zkusil to paraganskym rezakem. Tim se podarilo celkem dost rychle. Pozdeji na deku ze me kluci tu snuru odmotali a zjistili jsme, ze to nebyl silon ale nejaka spletana kapronova nebo kevlarova snura, ktera v podstate snad ani nejde prervat a obycejny nuz s ni taky moc nezmuze....

Takze bez toho paraganu bych byl v prd... Je to dobra vec, ale ma to problem, ostri je z kvalitni oceli a tim padem neni nereznouci. I kdyz to byl jen malo slany Balt, tak po tydnu bylo ostri naprosto rezavy a tupy.
Pokud je ale novej, neni moc velky problem smiknout jednim tahem i popruh kridla.... Na draty to ale nefunguje...

Jirka

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 led 2008, 00:09 
Zlatý přispěvatel
Zlatý přispěvatel

Imitace pod vodou v nasich vodach neni az takovy problem, nejsilnejsi jsou tak 0,3mm s nosnosti cca 15 kg, v nouzi je mozne ji i pretrhnout. :shock:
DIR nozik do vraku neni moc dobra volba :roll: , ten se dobre hodi do floridskych jeskyni gde je treba mozna sem tam uriznout vodici snuru, nebo vorezat tuzku. Do vraku a dulnich del je teba se vybavit trochu brutalnejsim vybavenim. V zatopenych dulnich dilech pracuji uz nekolik desitek let :( (tim nemyslim chyrurgicky ciste dubnicke bane :D kam bych se rad podival ,ale asi to nevide protoze pouzivam Poseidony :D ), ale zatopene chodby plne dratu kabelu lan bahna a v naprosto nepruhledne "vode" . Kevlar de rezat hodne blbe, na podobne materialy se osvedcily kovadlinove zahradnicke nuzky. Co se tyka solo a buddy noreni tak je to asi tak trochu jako s manzelkama, protoze spravna manzelka te dokaze dostat i z takovych problemu do kterych by ses bez ni nedostal. :lol: My v praci delame pod vodou solo, vic nez jeden potapec pri praci je tak jednou za sto ponoru. A jak rikal muj kamarad "parta je dobra vec, ale dva je moc" :lol: Tak opatrne, zadne motani a jen cistou vodu a vzduch v roce 2008 preje milda :lol: :lol: :lol: Ja se tedy nejradej potapim ve dvou... :lol: :shock:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]