www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 18 pro 2017, 20:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Solodiving
PříspěvekNapsal: 21 lis 2007, 22:57 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Napadlo mne zkusit rozběhnout diskusi na téma solodiving. Čas od času jdu do vody také sám když není s kým a ono většinou není. Mám dojem, že při potápění sám tak nějak podvědomně začnou pracovat vjemy a reflexy více nežli jindy, jsem podvědomně mnohem opatrnější. Nechodím zase tak hluboko, spíš jen šolichat a koukat po rybách, PC mam nastaveno na max. hloubku 9 metrů. Myslím si, že při soloponoru si člověk dokáže uvědomovat všechno mnohem více, je vnímavější. V případě potíží totiž není kdo by pomohl. Řekl bych, že to naučí člověka stát se soběstačným. Domnívám se, že v "buddy systému" naopak lidi kolikrát plavou dosti na lehkou váhu, neuspořádaně (proto ty uvozovky), přičemž mám pocit že si myslí, že v případě potíží se už někdo najde kdo zakročí a dostane je z toho, pokud si vůbec možnost vzniku problému uvědomují. Mám pár takových zkušeností kdy skupina nebyla sehraná a nepůsobilo to na mne dobře. Nevím no, co si o tom myslíte?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 lis 2007, 01:31 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Nesmyslný přístup k potápění v buddy teamu mne inspiroval k napsání článku http://www.stranypotapecske.cz/teorie/buddy.asp.

Jelikož se sám potápím sólo docela často a jsem přesvědčen že velmi konzervativně a bezpečně, tak prohlášení, že "o sólo potápění někdy příště", je myšleno zcela vážně - článek mám rozepsaný.

Podle mne má sólo potápění dvě roviny, mentální a technickou. V mentální rovině se musím srovnat s tím, že jsem sám, musím se ze všeho sám dostat. Musím umět odhadnout, co mne čeká (včetně všech rizik), což znamená mít zkušenosti alespoń z několika set ponorů. Po technické stránce musím při sólo potápění nahradit vše, co bych mohl potřebovat od parťáka.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 lis 2007, 01:41 
Zlatý přispěvatel
Zlatý přispěvatel

kdyz jsem dodelal druhou hvezdu (asi 50 ponoru), zacal jsem s pomerne intenzivnim solo potapeni vcetne hlubsich ponoru pod 50 metru (Orlik, Slapy). vzdycky jsem si myslel, ze se muzu a musim spolehnout jen na sebe. proste mistr svet Horacek.

pak jsem zacal delat nitrox kurz u IANTD, prisly prvni technictejsi ponory, overhead prostredi, zodpovednost za rodinu, partaka, za sebe. naucil jsem se potapeni v parte, kde si nemusime pred ponorem opakovat postupy, jsou zcela prirozene. dal se spoleham jen na sebe, ale vim, ze kdyby prece neco, zkusi mi pomoct a to same plati pro me.

zpetne vidim, ze jsem docela tahal certa za ocas. samozrejme existuji vyjimky, ktere solo potapeni zvyhodnuji pred ponorem s partakem, treba narocnejsi jeskynni ponory nebo foceni v melke vode - trpelivost partaka je preci jenom omezena ...

shodou okolnosti jsem vcera vyslechl pribeh, kdy potapec opakovane vytuhnul pri ponoru v ledove vode (a snad i melci). dychat mohl, ale nebyl schopen pohybu, skoncil pry i v barokomore. nebyt partaka, nemusel se do ty komory vubec dostat ... snad PFO(?)

treba se to jednou zlomi a zase zacnu (viz. treba Wagner, Sladek a jini), ale urcite si to jeste dobre rozmyslim ...

mir@

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 lis 2007, 02:43 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Poslední, co bych chtěl, je někoho k sólo potápění přesvědčovat.

Když budou takové podmínky, aby parťáci mohli efektivně udržovat kontakt a zároveń bude parťák, o kterého nebudu muset pečovat, tak dám samozřejmě přednost potápění s parťákem. Jinak raději sám.

To, co popisuješ, byl nejspíš diving reflex. Jestli ho má někdo takto vyvinutý, tak sám do vody nemůže. Je otázka, zda by se měl vůbec ve studené vodě potápět, protože kdyby náhodou přišel pod ledem o masku, tak by mu parťák nemusel být nic platný.

Podobné věci jsem měl přesně na mysli, když jsem psal, že člověk musí umět odhadnout všechna rizika. Proto si myslím, že se nedá se sólo potápěním začít po pár desítkách ponorů - člověk ani neví, na jaké potíže by mohl narazit. Několik set je minimum, tisícovka neškodí.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 lis 2007, 02:56 
Zlatý přispěvatel
Zlatý přispěvatel

Jestli ono neni lepsi se potapet 'solo v dobre spolecnosti', jak ja definuji nas zpusob buddy-systemu :) ..
Navic je to asi tak, ze kdyz jsme o vikendu zjistili, ze partak prisel pri plavani docela dlouheho useku po hladine o masku (a ja zrovna na potvoru nemel nahradni, blbec), on se vratil, ja si odpotapel pulhodinove 'solo', ale lokalita ma max 10m a vybaveni jsem na to mel, zadne psychicke ani technicke potize mi to nedelalo.
Kdyz jsem se ale dozvedel v zari par hodin pred odjezdem ze mam na vyber se bud na 'vrakove expedici' potapet na solo, nebo prijit o peknych par tisic korun, radeji jsem v duchu poslal organizatory akce do ().() a vykaslal se na to.
Nekolik set ponoru za sebou mam, ale k tomu take zenu a (skoro uz) dve deti ..

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 lis 2007, 03:21 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Pokud je to opravdu sólo se vším, co k tomu patří, tak proti dobré společnosti nelze mít námitek. Ale proč nejít v dobré společnosti ve dvojici?

Myslím, že se trochu míjíme. Potápět sólo by se měl člověk především v okamžiku, kdy to riziko snižuje. Potápění ve dvojici přináší také jistá rizika, která sólo nejsou, někdy mohou převážit.

Pokus o analýzu rizik včetně příkladů ze života mám připravený do článku na SP, to není na diskusní fórum, to chce větší plochu a víc času na rozmyšlení.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 lis 2007, 10:17 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Jsou to zajímavé názory. V kurzech se vtlouká buddy systém do hlav jako dogma, což má jistě své opodstatnění. Na druhou stranu, a to považuji za jistý paradox, jakmile čerstvý absolvet naběhne do vody poprvé bez instruktora, jakoby o buddy systému nikdy nic neslyšel. Pokud se dále nepotápí s někým, kdo ho trochu usměrní, bude tyto návyky dále v sobě upevňovat. Ponor s takovým člověkem je pak utrpení. Několik stovek ponorů nemám, možná o to s větším respektem se k tomu snažím přistupovat. Je to zase trochu jiný rozměr, řekl bych i mnohem intenzivnější získávání různých dalších zkušeností a celkového přehledu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 lis 2007, 12:53 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Vtloukat cokoli lidem do hlavy jako dogma je nesmysl.

Samozřejmě i já učím zásadně ve dvojici/trojici. Ale právě když jdou cvikýři ve dvojici a mají třeba za úkol plavat metr nade dnem v dané hloubce a bez kalení, tak jim zároveň říkám - budu plavat za vámi nad vámi, o mne se nestarejte. A mám přitom výstroj, která odpovídá sólo potápění, protože instruktor asi jen těžko může čekat pomoc od cvikýřů, je ve vodě efektivně sólo.

Nedovedu si představit, že by člověk nedlouho po výcviku šel sólo. Ten by se měl potápět ve dvojce s někým zkušenějším, pokud možno ale ne s instruktorem - nesmí získat pocit, že se o něj parťák bude starat. Jak jsem psál v článku - buddy není od toho, aby se staral. Buddy je od toho, abych mohl sám, s jeho případnou pomocí, vyřešit nějaký problém.

Předmět příspěvku: solodiving
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 08:11 
Přispěvatel
Přispěvatel

Mám asi 100 ponorů, polovina dekompresních. Potápěl jsem se solo většinou díky tomu, že mi prchl buddy.
Z medicínského aspektu jde jen upozornit na možnost srdeční příhody (tedy hlavně muži nad 40 let, ženy nad 50 let). O technických potížích psát nechci.
Prakticky nikdo ze starších potapěčů nechodí na pravidelné lékařské prohlídky a zcela minimum lidí má provedené zátěžové testy na odhalení ischemické choroby srdeční, event. vrozené vady srdce.
Pokud chcete dělat solodiving prosím Vás najděte slušného kardiologa a nechte se kompletně vyšetřit. Dle věku a rizikových faktorů by se mělo vyšetření opakovat 1x za 1-4 roky. Což by mělo platit i pro ostatní.
Když se podíváte na netechnické příčiny úmrtí při potápění je nejčastější příčinou infarkt myokardu.
Nádherné bezpečné potápění přeje do Nového roku Slávek :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 14:06 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

toto tema zde neni nove. Pokud mohu pridam nazor.
Potapeni z partakem je asi to spravne. Ovsem za predpokladu ze se zname.
Potapeni s cizim buddym je podle me jen dalsi potencialni problem pod vodou. Kazdy se uci vyresit si svoje problemy pod vodou sam , a jen malou upravou vystroje si potapec zajisti technickou samostatnost. Ostatni je jen o dodrzeni postupu , ktere se uci uz v OWD. Pokud clovek potrebuje pod vodou k necemu druheho, je to vetsinou po nejake chybe. Naucit se temto chybam vyvarovat , je mozna cesta k solo potapeni. Nemyslim si ovsem ze by se daly solo ponory delat bez omezeni. Ja bych na solo treba nevlezl do vraku ci jeskyne nebo pod led . Nechodim na deko ponor na solo. Snazim se naucit se nektere dovednosti ( odstrojit se a vyplavat s pony lahvi) ktere se mohou hodit. Nedelam solo zadne explorace, lezu kde to dobre znam , popr kde je prehledny teren. Myslim ze 60-70% ponru lze delat solo , a ryzika se zvednou jen zanedbatelne , pokud vubec.
Nikoho nenabadam na solo potapeni , protoze zkuseny potapec vi co a jak a tak tento problem resi vetsinou jen ti co v tom nemaji jasno a to je ta spatna cesta. Myslim ze k solo potapeni clovek dojde prirozenym vyvojem a bez vnejsich vlivu.
Ja potapim pouze solo, ale mam k tomu zcela jine duvody. Ti co me znaji ,vi o cem mluvim.
JURA

Pekne svatky borci. Hlavne se moc nevozerte. :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 15:23 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Padla tu zmínka o záložním zdroji vzduchu. Chci se proto zeptat, jestli je lepší jej připevnit popruhem na záda k primární lahvi s automatikou vyvedenou na karabinu někde po ruce, nebo nezávisle, v případě potřeby aby šel odhodit žaket. Ovšem zase potřeba odhození žaketu mi přijde poměrně již v případě nějakého závažného problému se ztrátou vztlaku, je to vubec reálné? když jdu do vody sám tak jenom tam, kde mam pod sebou dno a vidim na něj, pod 10 m sám nechodim a ani se k tomu nechystám. Jde jen o ponory s foťákem, žádné limity.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 15:42 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

tomikp píše:
Padla tu zmínka o záložním zdroji vzduchu. Chci se proto zeptat, jestli je lepší jej připevnit popruhem na záda k primární lahvi s automatikou vyvedenou na karabinu někde po ruce, nebo nezávisle, v případě potřeby aby šel odhodit žaket. Ovšem zase potřeba odhození žaketu mi přijde poměrně již v případě nějakého závažného problému se ztrátou vztlaku, je to vubec reálné? když jdu do vody sám tak jenom tam, kde mam pod sebou dno a vidim na něj, pod 10 m sám nechodim a ani se k tomu nechystám. Jde jen o ponory s foťákem, žádné limity.

Ja jsem dospel k independens a 3l flasku na bricho. Kluci me ji naucily balit jako stage. Dospel jsem k tomu tak , ze jsem na solo uvizl v silonech ve volnem prostoru. Musel jsem silony vyrezat a jednou rukou viset za flasky protoze samozrejme se to zamotalo za sponu popruhu lahve. V pripade potreby a nezvladnuti vyrezat se muzu jit ven jen z 3l a pro zbytek se vratit . Problem jsem ovsem nalezl v potrebe mit malej bubinek a uvazat se k postroji, jelikoz jsem bez flasek moc lehkej , a vystup by nemusel dopadnout dobre. (dva noze jsou nutnost)
JURA

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 17:34 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Prosím o trochu soudnsti a sebekritiky. Kdo chce chodit sám, musí mít vyřešeny VŠECHNY potenciální problémy, co ho mohou potkat.

Už jen to, že zamotám spony na láhvi do vlasců, svědčí o opaku. Do míst, kde jsou vlasce, nemohu vlézt s výstrojí, které je náchylná k zamotávání. A jak je možné, že jsem vlasce neviděl? Řešením není přidání další láhve, ale odstranění spon (k čemu spony na dvojčeti?) a precizní pohyb ve vodě. Přidávání další a další výstroje je cesta do pekel, v krizovce je pak potřeba řešit příliš mnoho věcí najednou. Tato zátěž (taskload) vyvolává stres a ten zase chyby.

Výhodou je naopak mít vše co nejjednodušší a hlavně mít perfektně nacvičený každý pohyb při řešení standardních krizovek. Ono vždy zůstane dost dalších věcí, které se musí přímo na mástě vymyslet.

Obávám se, že uzavřením první stovky ponorů člověk přestává být začátečníkem, ale k sólo potápění zbývá cesta dlouhá. Nutností jsou slušné zkušenosti (desítky, lépe stovky ponorů) s o jednu úroveň náročnějším potápěním.

Potápím se sólo celkem běžně, naposled včera, pod ledem.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 17:46 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Sládek Tomáš píše:
Prosím o trochu soudnsti a sebekritiky. Kdo chce chodit sám, musí mít vyřešeny VŠECHNY potenciální problémy, co ho mohou potkat.

Už jen to, že zamotám spony na láhvi do vlasců, svědčí o opaku. Do míst, kde jsou vlasce, nemohu vlézt s výstrojí, které je náchylná k zamotávání. A jak je možné, že jsem vlasce neviděl? Řešením není přidání další láhve, ale odstranění spon (k čemu spony na dvojčeti?) a precizní pohyb ve vodě. Přidávání další a další výstroje je cesta do pekel, v krizovce je pak potřeba řešit příliš mnoho věcí najednou. Tato zátěž (taskload) vyvolává stres a ten zase chyby.

Výhodou je naopak mít vše co nejjednodušší a hlavně mít perfektně nacvičený každý pohyb při řešení standardních krizovek. Ono vždy zůstane dost dalších věcí, které se musí přímo na mástě vymyslet.

Obávám se, že uzavřením první stovky ponorů člověk přestává být začátečníkem, ale k sólo potápění zbývá cesta dlouhá. Nutností jsou slušné zkušenosti (desítky, lépe stovky ponorů) s o jednu úroveň náročnějším potápěním.

Potápím se sólo celkem běžně, naposled včera, pod ledem.

Uz jsi se nekdy ve vode zamotal do silonu ? JURA

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 pro 2007, 18:31 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Kdysi jsem měl "úžasný" žaket se "skvělou" sponou (Scubapro). Do té se mi nějaká šňůra zamotala tak, že se sponu otevřela a láhev zůstala viset na hadicích. Pikantní bylo, že pár hodin předtím jsem parťákovi tvrdil, že je strašně nepravděpodobné, aby se něco podobného stalo. Tato zkušenost mi bohatě stačila. V té době jsem se ještě sólo nepotápěl.

Jednou jsem vymotával dvojici začátečníků, která se vlascem dokázala dokonale omotat a svázat. Rybář byl na břehu, dobře se bavil a kupodivu sám říkal, ať jeho vlasec řízneme. Rozmotal jsem ho, byla to výzva. Záhadou zústává vlasec procházející středem kroužku na klíče připevněném na D-kroužku kompenzátoru (na kterém visel klíč od auta). Jak se tam dokázal vlasec nepozorovaně je mi záhadou, ale viděli to tři lidi...

Když uvažuji způsob potápění, který provozuji posledních pár let, tak jsem se o vlasec či šňůru zachytil několikrát, ale vždy stačil jen pohyb ruky, takže o zamotání nelze mluvit. Kořeny za rybami prolézám celkem často. Zamotané vlasce řežu preventivně před sebou, dávám pozor kam plavu a vodorovnou polohou minimalizuji čelní profil.

Na výstroji mám naprosté minimum věcí, za které by se šňůra či vlasec mohli zachytit. Nejhorší hák tvoří ventily a automatiky, ale tam si dosáhnu. Lapače šňůr typu spony na lahvích, kulička na šňůrce spodního odpoušťáku křídla, čouhající manometr či spony na ploutvích s do protisměru přečuhujícími konci pásku jsem eliminoval.

I tak se samozřejmě mohu důkladně zamotat hned zítra, tohle riziko nelze nikdy vyloušit, jze ho jen snížit.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]