www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 15 říj 2018, 16:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ovládání vztlaku
PříspěvekNapsal: 21 dub 2008, 14:37 
Offline
Přispěvatel
Přispěvatel

Registrován: 07 úno 2008, 11:41
Příspěvky: 9
Bydliště: Zlín
Jdu zde pro radu od zkušenějších kolegů. Mám velmi jednoduchou otázku - jakým způsobem ovládat vztlak a jak docílit toho, aby člověk nelítal v malé hloubce jak JO-JO. Zatím jsem stále ve fází ponorů v bazénu, ale celkem nechápu, jak docílit neutrálního vztlaku např. 0,5 m nade dnem, přitom normálně dýchat a neměnit hloubku. Podotýkám, je to jen ve 3,5m vody. Můj stav je tento, když zadržím dech, tak se dokážu vyrovnat, ale jakmile vydechnu, spadnu na dno (podotýkám v trimu, takže se tam ukázkově rozplácnu :lol: ), když se nadechnu, tak se zase odlepím a stoupám vzhůru a tak furt dokola. Instruktor proti mě drží v trimu na místě jak přibitý a inflátor potřebuje většinou jen na zanoření a normálně dýchá. Poradíte, jak to děláte vy? Výsledky s křídlem i žaketem jsou naprosto stejné. A když mi řekl, že jsou potápěči, co bojují se vztlakem celý život, tak mě tím tedy moc neuklidnil :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21 dub 2008, 15:53 
Offline
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Registrován: 16 srp 2007, 10:56
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha
Tvůj instruktor má pravdu. Nicméně je dobře, že se s tím nehodláš smířit. Naučit se ovládat vztlak je něco jako naučit se psát. Ze začátku prostě místo koleček kreslíš hrbolaté šišky, než se ruka vypíše do krasopisu. Čím víc budeš psát a čím víc tomu budeš věnovat péče a pozornosti, tím krásnější písmo budeš mít (dizlektici a dizgrafici nechť mě netahají za slovo, je to jen příměr). Jediná rada je cvičit, cvičit, cvičit. Je důležité aby celé Tvé já pochopilo význam dýchání při potápění. Jakou měrou se nadechovat, jak si zachovávat plynulost dýchání. Citlivost prstu na "spoušti" inflátoru a deflátoru je také nesmírně důležitá. Upouštěj a dopouštěj opravdu jemně a pozoruj změny. Mistrovství je právě v jemnosti ovládání těchto dvou prvků -d echu a umělých, ovladatelných vztlakových těles (žaket, křídlo, suchý oblek).
Prakticky:
1. Vyvaž se tak, abys na hladině s celou výstrojí, téměř prázdnou lahví (asi 20bar) a vyprázdněným kompenzátorem měl při nádechu pozitivní a při výdechu negativní vztlak.
2. Vlez si do mělčí části bazénu (čím blíž si hladině tím je práce se vztlakem náročnější - těžko na cvičišti, lehko na bojišti)
3. Při zanoření vypusť žaket a současně vydechuj. Ve chvíli kdy začneš klesat přestaň odpouštět a pomalu se nadechuj. Mělo by tě to zastavit. Pokud začneš stoupat, samozřejmě trochu vydechneš a ještě trochu odpustíš. Pokud při výdechu hodně padáš, malinko si dofoukni. Neutrální vztlak by se měl pohybovat přesně uprostřed mezi nádechem a výdechem. Pak už to záleží na plynulosti a jemnosti Tvého dýchání. Dech moc nezadržuj - instruktor Ti jistě poví mnoho důvodů proč.
Přeji Ti hodně zdaru a trpělivosti
Jakub


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21 dub 2008, 17:06 
Offline
Přispěvatel
Přispěvatel

Registrován: 07 úno 2008, 11:41
Příspěvky: 9
Bydliště: Zlín
Je mi jasné, že jediné, co pomůže je cvičit, cvičit a zase cvičit. A že to jemné doladění se dá provést už jedině dechem. Ale prostě když vidím, jak si instruktor "visí" na místě, já osciluju před ním +/- půl metru a ještě mi v klidu nacpe do kapsy na křídle 1,5kg olova a nezmění přitom hloubku a inflátoru se ani nechytne, tak mě to celkem zaráží a zároveň žene kupředu :lol: 8) Ale je to asi dáno hlavně mým dýcháním, že prostě dýchám moc "hluboce a dlouze" a čas mezi nádechem a výdechem stačí k tomu, abych začal klesat nebo stoupat. Asi zbytečně rozebírám věc, která musí přijít sama, ale s**e mě, že nemůžu přijít, jak na to. V květnu jedem do Chorvatska na dokončení OWD, tak sem opravdu zvědavý, jak se bude chovat vztlak ve větší hloubce. :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21 dub 2008, 22:55 
Offline
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Registrován: 08 kvě 2007, 00:09
Příspěvky: 86
Podle mě mají lidi problémy se vztlakem, protože si zbytečně hrají s inflátorem. Já ovládám vztlak pouze plícema. Inflátor používám pouze k zanoření a vynoření. Je také důležité mít odpovídající počet olov. Vypustim inflátorem vzduch z žaket klesnu na dno. Připustím si žaket podle toho v jaké výšce chci nade dnem plavat, ale ne nikdy tolik, aby když klečim na dně, aby mě to táhlo vzhůru. Pak začnu plavat jemně doladím inflátorem podle výšky nade dnem a pořád plavu v jedné výšce, když potřebuju zatočit v bazénu, tak se jednoduše více nadechnu takže, i když zpomalím tak jsem pořád v jedné výšce a neklesám na dno. V této chvíli už vůbec na inflátor nešahám, když chci plavat plavu, když chci klesnout na dno, tak jednoduše zastavím a více vydechnu a jsem na jednom místě. Když chci oscilovat v určité výšce, tak přifouknu inflátorem a vynořřím se třeba do 2 m, zde zase všechno řídím pouze plícema na inflátor nešahám, používám ho pouze na výrazné změny hloubky. Důležité je přirozeně dýchat jako na suchu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 dub 2008, 07:49 
Offline
Přispěvatel
Přispěvatel

Registrován: 07 úno 2008, 11:41
Příspěvky: 9
Bydliště: Zlín
bublina píše:
Připustím si žaket podle toho v jaké výšce chci nade dnem plavat, ale ne nikdy tolik, aby když klečim na dně, aby mě to táhlo vzhůru. Pak začnu plavat....


No, z Tvého popisu jsem nabyl dojmu, když přestaneš plavat, tak sebou praštíš na dno. A klečet na dně? To by mě instruktor hnal... Ano, když jsem negativní a plavu, je vše ok, ale jakmile přesanu plavat, jdu ke dnu -> to mi přijde, že děláš ty :wink: Správné vyvážení si tedy představuji tak, že když neplavu, tak stojím na místě a nepadám na dno a když se chci začít pohybovat, tak začnu plavat a nemanipuluju s inflátorem.
BTW co Spare Air, jak jde prodej? :twisted: :twisted: :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 dub 2008, 08:32 
Offline
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 09 led 2006, 17:52
Příspěvky: 845
Bydliště: Pelhřimov
Pokud s tim bude<b> tvuj instruktor souhlasit</b>, vyzkousej si v melke casti bazenu tento cvik. Upust kompenzator vztlaku tak aby jsi lezel na dne. Po te zacni pomalu prerusovane s delsimi pauzami pripoustet a to tak aby jsi se dostal trupem do neutralni polohy(zajisti pravidelnost dychani), pritom se snaz drzet spicky plutvi oprene ke dnu. Pri tomto cviku velice dobre poznas svoji dechovou praci v zavislosti na vztlaku a pomuze ti odhadnout frekvenci, hloubku a pravidelnost dechu.

_________________
Petr Šebesta<br>
<A HREF="http://shop.blueabyss.cz/"><IMG SRC="http://forum.potapecske.cz/images/obchod.jpg" ></A>


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 dub 2008, 09:36 
Offline
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Registrován: 08 kvě 2007, 00:09
Příspěvky: 86
for MIP

Kyž přestanu plavat můžu klesnout na dno nebo nemusím jenoduše to ovládám tím, že se více nebo méně nadechnu a pořád jsem nade dnem. Kdyby to bylo jak píšeš ty, tak bych nemohl oscilovat v jedné výšce, ale pořád bych padal ke dnu. Je to pouze věc práce s dechem a jemného doladění inflátorem. Plíce jsou něco jako kompenzátor, když se hodně nadechneš jdeš nahoru, když hodně vydechneš jdeš dolů. Když jsem byl po prvně pod vodou, tak jsem měl od instruktora zákaz vůbec inflátor používat z důvodu nebezpečí nekontrolovaného výstupu, mohl jsem pracovat pouze z plícema a dneska jsem mu za to vděčen. Imho spare air prodejce nejsem, ale můžu za dobrý peníz sehnat, kolik dáš :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 dub 2008, 11:14 
Offline
Přispěvatel
Přispěvatel

Registrován: 07 úno 2008, 11:41
Příspěvky: 9
Bydliště: Zlín
bublina píše:
spare air prodejce nejsem, ale můžu za dobrý peníz sehnat, kolik dáš :lol:


To by mě instruktor hnal :lol: :lol: On je zapřísáhlý antiPADIsta ("miluje" klečení na dně, orání ploutvema a výstupovou rychlost 18m/min - jelikož jsem ze Zlína, tak ostříleným kozákům v potápění asi bude jasné, o koho jde :lol: :lol: ) a radikální odpůrce takových kravin, jako je SA :wink: Ale více bych SA nerozebíral, to již proběhlo jinde :wink:
Když to celé shrnu, tak budu prostě zkoušet a zkoušet a zkoušet... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 dub 2008, 19:43 
Offline
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: 06 dub 2007, 11:34
Příspěvky: 145
Bydliště: CV
Čim dřív si člověk uvědomí význam umění pracovat se vztlakem tim líp. Řešit něco ve vodě a přitom neumět automaticky udržet hloubku je problém nejen pro daného člověka ale i pro jeho okolí. Bohužel někdo se v kurzu naučí klečet na dně a dál to neřeší. Výsledkem je pak nulová viditelnost ve vodě - což je ovšem ten menší problém ve srovnáním s jojo a vším co k tomu případně patří. Zároveň by možná nebylo od věci, kdyby se spolu s tím učila i patřičná práce nohama.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 dub 2008, 18:57 
Offline
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 úno 2006, 18:52
Příspěvky: 396
Bydliště: Praha
Řízení vztlaku viz článek http://www.stranypotapecske.cz/teorie/vztlak.asp.

"Normálně dýchat" se dá na horní i spodní půlce plic, takže není problém někomu podat 1.5 kg závaží a nesáhnout si na inflátor.

Když si člověk uvědomuje svojí polohu a má vůli špatné vyvážení řešit, tak se to asi naučí dost rychle. Někdo to zvládá téměř perfektně už na závěrečných ponorech kurzu, někdo se to dobře nenaučí asi nikdy...

_________________
Tomáš Sládek
Strany potápěčské www.stranypotapecske.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
KOMPRESORY BENDA