www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 13 pro 2018, 13:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Uznávání kvalifikací
PříspěvekNapsal: 16 bře 2009, 00:04 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Zdar, zajímalo by mě, jestli je možno z IANTD AOWD jít na kurz CMAS P***. Respektive do jaké míry jsou uznávány kvalifikace AOWD (IANTD, PADI) oproti CMAS P**? Je to na stejné úrovni nebo je jedno určitým stupněm druhého? Zjistil jsem že na tuto problematiku se názory dosti různí. Díky T.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16 bře 2009, 13:54 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Ahoj, co vím, tak žádný oficiální přestupní řád či uznávání kvalifikací mezi IANTD a Svazem českých potápěčů, jakožto zástupců CMASu pro ČR ustanoven nebyl. Takováto bilaterární dohoda byla podepsána pouze mezi SPČR a PADI. Nicméně pokračovat z CMASu v jiném systému je možné naprosto bez problému po dohodě s příslušným instruktorem, který podle standardů vlastního systému stanoví který výcvikový stupeň odpovídá tvé kvalifikaci a do kterého kurzu můžeš nastoupit. Opačně by to tedy teoreticky mělo jít také (i když vlastně neoficiálně). Ovšem s AOWD bych to viděl spíše na P**. Vzájemné uznávání kvalifikací je obecně ošidný problém, protože CMAS se ve svých výcvikových úrovních liší od většiny systémů. Náplň kurzů je u CMASu dána hodně volně výcvikovými směrnicemi, a co si k tomu daný instruktor přidá je jen na něm. Já se svým parťákem můžeme říci, že náš instruktor (parťákův táta) nás při výcviku na P* vyzbrojil vědomostmi a výcvikem, ze kterého jsme čerpali ještě u zkoušek na P***, aniž bychom se toho o něco víc přiučili (vyjma VMP a praktického nácviku resuscitace).

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16 bře 2009, 15:15 
Zlatý přispěvatel
Zlatý přispěvatel

Ahoj, je to v podstate jak psal Apneator, nejdulezitejsi je posouzeni instruktorem. :shock: Obecne neni mozne jen prepsat odpovidajici kvalifikaci
napr. z OVD na P*. Lze zapocitat nizsi kvalifikaci pro kurz, nebo zkousku na stupen vyssi :!: v jinem systemu. Obecne je CMAS ve svete uznavan jako kvalitni system, ale vzdy zalezi na instruktorovi. :wink:
Výcvik rekreačních potápěčů v ČR je v současné době řízen těmito normami :

ČSN-EN 14153-1,2,3 Minimální bezpečnostní požadavky na výcvik rekreačních potápěčů v přístrojovém potápění,
ČSN-EN 14413-1,2 Minimální bezpečnostní požadavky na výcvik instruktorů přístrojového potápění.
ČSN-EN 14467 Požadavky na poskytovatele služeb rekreačního přístrojového potápění.
ČSN-EN 12628 Potápěčská výzbroj - Kombinovaná vztlaková a záchranná zařízení - Funkční a bezpečnostní požadavky, zkušební metody.
ČSN-EN 250 Dýchací přístroje - Potápěčské autonomní dýchací přístroje na tlakový vzduch s otevřeným okruhem - Požadavky, zkoušení a značení.
To by melo v ramci moznosti vyrovnat uroven vycviku noricu v CR :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16 bře 2009, 22:20 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Díky, zdá se, že to tak jednoduché není. Vlastně kde jsem se na lokalitách s tím setkal, tak tam měli požadavky buďto CMAS P** nebo AOWD. Proto jsem měl za to, že je to na stejné úrovni. Pokud ale někdo chce dělat divemastera (CMAS P***), pak u organizací jako PADI nebo IANTD a já nevím jaké ještě je to mnohem delší cesta nežli u CMAS, kde je to vlastně třetí kvalifikační stupeň. Spočívá ten důvod hlavně v tom, že mimo CMAS jsou ostatní organizace spíše komerční záležitostí? Nebo naopak objem učiva je u CMAS tak obsáhlý, že jinde to musí rozdělit na více úrovní? (což mi ale přijde jako nesmysl).

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16 bře 2009, 22:54 
Zlatý přispěvatel
Zlatý přispěvatel

Ano, P** a AOVD, by melo mít srovnatelne pozadavky i uroven zkousek. U Divemastera a P*** je cesta slozitejsi a delsi, ale v podstate znalosti a vedomosti P*** a Divemasetra, by mely byt (doufam ze jsou) srovnatelne. Vzdy zalezi na provozovateli baze co je mu blizsi. Obecne potapeni v CR je narocnejsi nez potapeni v teplem mori. Je dobre si dat pozor na "zkusene morske instruktory", kteri skoli take potapeni ve studene a kalne vode a opacne je dobre se informovat, jestli Vas instruktor odkojeny lomy, ma nejake zkusenosti z more, kazde potapeni ma sva specifika a je potreba o nich vedet.
:D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16 bře 2009, 23:46 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

S tím že se na Divemastera a P*** vyučuje to stejné bych zase tolik nesouhlasil. Co se týče čistě potápěčské teorie, pak ano (P*** možná o něco více a je tu navíc VMP) Ovšem u Divemastera PADI nebo IANTD se velká část teorie i praxe soustřeďuje na "vůdcovství" potápěčské skupiny a práce s ní, pomáhání instruktorovi při výcviku apod., zatímco u CMASu jde spíše o prohlubování základní teorie. Takže zase je to neporovnatelné protože tím divemaster stojí někde mezi P*** a I* a možná spíš blíže k tomu jednohvězdovému instruktorovi.
K dotazu jestli je jemnější dělení výcviku kvůli komerci musím odpovědět, že z části ano, ovšem má to i jiná opodstatnění. Z těch skutečně podstatných důvodů je to např. lepší edukační vliv - člověk si lépe zapamatuje méně informací ve více dávkách. Navíc kurzy v jiných systémech než CMAS bývají tématicky zaměřeny Deep diver, Rescue Diver apod. Nelze je tedy brát jako nějaký žebříček po kterém člověk stoupá vzhůru, protože např. tyto dva jmenované kurzy nemůžeme brát že jeden je víc než ten druhý (pro šťouraly: kurz základní první pomoci samozřejmě je a má být už v OWD a některé kurzy jistě mají svou hierarchii jako např. EANx a Adv.EANx). Pokud chce ovšem člověk absolvovat výcvik Divemastera, je zapotřebí všechny základní kurzy nejprve splnit. U IANTD k tomu patří i oba nitroxové kurzy, protože IANTD instruktor je zároveň i nitroxový instruktor.
Takže když to shrnu a připustím, že Divemaster je svým obsahem spíše I*, pak počet kurzů (vyjma těch nitroxových u IANTD), pokud se nepletu, stejně přibližně odpovídá počtu kurzů u CMAS.
Nejsem si jistý, jestli AOWD odpovídá P** - rámcově spíš ne a dokladem toho je i zmíněná bilaterární dohoda SPČR - PADI.
Navíc SPČR by tyto dohady i trochu lépe vyřešil, kdyby konečně vydal učebnice ke svým kurzům, kterými by -narozdíl např. od výcvikových směrnic- naprosto striktně definoval objem učiva pro konkrétní stupeň. Taková učebnice pro P*** je ve výrobě přes 10let (někteří poctiví autoři mají svou práci hotovou) a pořád nic (Tu bych si chtěl rýpnout do člověka, známého svým pedanstvím, který má tuto pohromu na svědomí). Mluvil jsem s Oldou Lukšem a prý se to má již brzy vyřídit převzetím polských učebnic. No tak uvidíme.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17 bře 2009, 00:01 
Zlatý přispěvatel
Zlatý přispěvatel

:roll: :oops: :roll: pravda je , ze s literaturou je to u SCP od doby Piskulojc bible hodne pomaly, ale semo tamo se neco deje. Pravda je , ze v dobe internetu si DOBRY :P instruktor kvalitni podklady pro vyuku bez problemu opatri :idea: nejaka metodika a ucebnice uz jsou k mani na SPCR :shock:
http://www.svazpotapecu.cz/default.asp?mn1=7

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17 bře 2009, 09:53 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Že si dobrý instruktor podklady najde, o tom není pochyb Mildo. Já nekritizuji dobré CMAS instruktory. Kdyby nebylo Honzy Jahnse, tak by žádné knihy asi nikdy nevyšly. Dobré je, že existují knihy na nitrox a trimix, ovšem to neřeší problém, o kterém se zmiňuji v předchozím příspěvku.
Ano z vynikajícího Piškuly těžím některé věci dodnes, ale co si budeme povídat, je už přes dvacet let stará a spousta věcí už je jinak.
Metodiku od SPČR jsem viděl už před nějakou dobou a vybavuji si to mlžně. Vím jen, že to byl hooodně tenký sešítek. Vzhledem k tomu že studuji mmj. pedagogiku, překvapuje mě, že by se to vše dalo vyřešit tak útlou publikací. Taková zázračná skripta do školy bych bral :D Ale asi něco na té publikační bídě bude, to musím uznat. Protože to trochu odděluje zrno od plev - takovými podmínkami se musí probít lidé kteří mají něco v hlavě a nestačí se jen otrocky naučit něco podle jedné knížky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17 bře 2009, 18:45 
Stříbrný přispěvatel
Stříbrný přispěvatel

Jestli to oddělí zrno od plev tim bych si jist moc nebyl. Když neni podklad tak každý bude tvrdit, že učí podle svých nejlepších schopností, přičemž nebude de facto napadnutelný, je to jako výklad práva. Učit podle toho co si najde kdo na netu mi přijde taky docela zvláštní. Ale to se nechci obouvat do instruktorů. Šlo mi čistě o porovnání kvalifikačních stupňů u různých organizací, protože každý to vidí malinko jinak.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]