www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 01 lis 2020, 01:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 04 úno 2006, 03:09 
Offline
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 09 led 2006, 17:52
Příspěvky: 845
Bydliště: Pelhřimov
V Rudém moři zmizela z prozatím neznámých důvodů z radarů loď s přibližně 1300 lidmi na palubě. S odvoláním na egyptské úřady o tom dnes informovala agentura AP. Na místě posledního radarového kontaktu byly podle agentury zpozorovány záchranné čluny s lidmi a těla plující na mořské hladině.

Plavidlo As-Salám 98 Podle egyptských činitelů bylo oficiálně potvrzeno 45 mrtvých. Zachránit se podle agentury AFP zatím podařilo 300 až 400 lidí.

Na místě posledního radarového kontaktu byly zpozorovány záchranné čluny a těla plující na mořské hladině, ale nikde nebyly spatřeny trosky lodi.

Jak uvedla egyptská tisková agentura MENA, na palubě bylo 1272 cestujících, z nichž bylo 1158 Egypťanů a 99 obyvatel Saúdské Arábie. Mezi cestujícími bylo také šest Syřanů, čtyři Palestinci a po jednom cestujícím ze Spojených arabských emirátů, Ománu, Kanady, Jemenu a Súdánu. Na palubě byla i téměř stočlenná posádka.

Většinu pasažérů lodi, která byla registrována v Panamě, zřejmě tvořili Egypťané pracující v Saúdské Arábii. Mezi cestujícími nejspíš byli i poutníci vracející se z Mekky.

Plavidlo As-Salám 98 staré přibližně 35 let zmizelo z radarů nedlouho poté, co vyplulo z přístavu Duba v Saúdské Arábii ve čtvrtek večer tamního času. Potopilo se několik desítek kilometrů od egyptského přístavu Hurghada mezi půlnocí a druhou hodinou ranní místního času. Většina cestujících v té době spala.

Špatné počasí pátrání komplikovalo a meteorologové oznámili, že v noci vanul silný vítr a zuřila písečná bouře u západního pobřeží Saúdské Arábie, odkud loď ve čtvrtek večer vyplula. Teplota vody v Rudém moři se pohybuje kolem 19 stupňů Celsia. Zatím není jasné, zda budou moci záchranné akce pokračovat i poté, co na oblast padla noc. Loď směřovala do jiného egyptského přístavu Safaga, kam měla dorazit v časných ranních hodinách.

Egyptský ministr dopravy Muhammad Luftí Mansúr televizi CNN řekl, že "pobřežní stráž dělá vše, co je v její moci, aby se pokusila tyto lidi zachránit".

Stovky příbuzných cestujících z lodi, kteří čekali v Safaze, si trpce stěžovali na nedostatek informací. "Není tu nikdo, kdo by nám řekl, co se děje," řekl Ahmad Abdal Hámid, učitel z jižního Egypta, který čekal na svého bratrance. "Nechali nás v naprosté nejistotě. A vůbec, jak mohli ty lidi pustit na takovou starou loď?" ptal se. "Někdo by za to měl nést odpovědnost."

Egyptský prezident Husní Mubarak nařídil urychlené vyšetření příčin neštěstí a naznačil, že na lodi možná nebyl dostatek záchranných člunů a vest. Egyptská pravidla námořní dopravy vyžadují, aby každá loď měla dostatek záchranných vest, ale dodržování těchto pravidel je často velmi laxní.

Kromě pasažérů a posádky bylo na lodi 22 aut, 21 kamionů a řada dalších vozidel převážejících zboží. Plavidlo patřící egyptské společnosti Salám Maritime Transport mělo hrubou tonáž 6650 tun a podle internetových stránek firmy může převážet na 1400 lidí.

Sesterská loď As-Salám 95 se v Rudém moři potopila v říjnu po střetu s kyperským obchodním plavidlem. Dva lidé zahynuli a 40 bylo zraněno. V roce 1991 se v Rudém moři při podobné cestě potopila jiná egyptská loď a při neštěstí tehdy přišlo o život na 500 lidí; vyšetřování tehdy za příčinu označilo navigační chybu kapitána.
Obrázek

Ví někdo něco bližšího?

_________________
Petr Šebesta<br>
<A HREF="http://shop.blueabyss.cz/"><IMG SRC="http://forum.potapecske.cz/images/obchod.jpg" ></A>


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04 úno 2006, 14:25 
Offline
Přispěvatel
Přispěvatel

Registrován: 03 úno 2006, 17:27
Příspěvky: 14
Bydliště: Liberec
Joo, je to strasny, co se stalo....Ale lod byla stara, co jsem dnes cetla, byl tam i mensi pozar, ale porad se stejne nevi, mohlo to byt pocasi nebo cokoliv....Hloubka tam bude asi velka, takze kdo vi, kde je lodi konec....Co mamka koukala na CNN, videla ze se psalo o nejakem Ben Reef, ale pak uz to nepsali, takze kdo vi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20 úno 2006, 19:32 
Offline
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 09 led 2006, 17:52
Příspěvky: 845
Bydliště: Pelhřimov
Jako první trajekt opustil kapitán, tvrdí svědci

KAHIRA „Dvě hodiny po našem vyplutí z Duby (v Saúdské Arábii) začal unikat z motorů hustý dým,“ začínal své vyprávění Egypťan Ráfat Sajjid. Tento muž je mezi 460 lidmi, kteří se zachránili z potopeného obřího trajektu v Rudém moři. Na jeho palubě bylo 1400 cestujících, do včerejšího večera bylo potvrzeno 200 obětí, zbytek byl pohřešován. Podle expertů se šance na jejich záchranu už rovnala zázraku.

Ráfat Sajjid i další zachránění obviňují z tragédie personál lodi Al Salam 98. Ten podle nich situaci podcenil a i přes viditelné riziko pokračoval v cestě do Egypta. „Posádka nám řekla, že situaci kontroluje, ale oheň hořel dál,“ pokračoval v odhalování podrobností z tragické cesty.

Známé pravidlo, že kapitán plavidlo opouští jako poslední, v tomto případě zřejmě neplatilo. Naopak. Podle výpovědí svědků kapitán loď opustil v záchranném člunu mezi prvními (včera večer byl stále na seznamu nezvěstných). Proč nevydal příkaz k návratu, zůstávalo pro většinu přeživších nepochopitelnou záhadou. „Řekli jsme posádce: Vraťme se zpátky, zavolejme pomoc. Ale oni odmítli a tvrdili, že všechno je v pořádku,“ řekl Egypťan Ahmad Abdul Vahháb.

Oheň podle něj vypukl v nákladovém prostoru, kde bylo zaparkováno na 40 aut. K potopení trajektu přispělo hašení tohoto požáru, voda totiž zaplavila celé podpalubí a loď se nebezpečně naklonila na bok. „Pak to šlo rychle. Za méně než deset minut se plavidlo převrátilo a my se ocitli ve vodě,“ dodal Ráfat Sajjid.

Neštěstí v Rudém moři - Přes 460 pasažérů se podařilo zachránit, 900 lidí nejspíš přišlo o život

Zkáze napomohl údajně i silný vítr a to, že lidi zaplnili nakloněnou stranu plavidla. Sajjid si v okamžiku navlékl záchrannou vestu a skočil do rozbouřených vln. Měl štěstí, na mnohé další pasažéry vesty nezbyly. „Chytil jsem se prázdného sudu,“ popsal svůj úprk z lodi Egypťan Kadháfí Abdul Monim již v bezpečí v nemocnici v Hurghadě. „Všude byl oheň a kouř, lidé lezli na můstek. Opravdová noční můra,“ dodal.

Podle svědků posádka nejen neregistrovala blížící se nebezpečí, ale ve chvílích, kdy byl trajekt zaplaven, nevydala žádné pokyny k evakuaci, někteří členové posádky údajně pasažéry dokonce od navléknutí vest odrazovali.

„Nikdo z posádky nespustil záchranné čluny a ani nám neřekl, jak s nimi manipulovat. Plaval jsem tři hodiny. Pak jsem zahlédl gumový člun a vylezl na něj. Zůstal jsem v něm 18 hodin. Cítil jsem se jako mrtvý,“ líčil další ze zachráněných Saíd Abdul Hakím, který pracuje v Kuvajtu. „Bylo to jako sledovat film Titanic,“ dodal Hakím.

Britská loď a americký letoun

I po včerejšku rovněž zůstávalo nevysvětleno, proč nikdo z lodi nevyslal nouzový signál. V přístavu Safaga, kam loď směřovala, podle egyptského tisku ale ani nebyl nikdo z dispečerů, aby signál vůbec zaznamenal.

Diletantsky se zachovaly i úřady, které zprvu odmítly pomoc britské válečné lodi Bulwark, která plula poblíž. Úřadům byl navíc k dispozici ještě americký hlídkový letoun P3-Orion patřící páté flotile. Když si to rozmyslely, bylo plavidlo již příliš daleko. Liknavý přístup úředníků podtrhlo i přiznání egyptského ministra dopravy Muhammada Luftího Mansúra, že se o tragédii dozvěděl teprve devět hodin po potopení lodi.

Podle těch, kdo přežili, požár vypukl ve čtvrtek večer kolem 21.30 místního času (20.30 SEČ), tedy dvě hodiny po vyplutí. Plavidlo se pak potopilo kolem 3.00 místního času (2.00 SEČ). Pak nastalo dlouhé čekání buď v záchranných člunech nebo ve vodě.

„Byl jsem ve vodě asi čtyři hodiny se záchrannou vestou, než mě vytáhli do jednoho z člunů,“ řekl devětačtyřicetiletý Abdul Rahím Ahmad.

Na moři ale mnozí museli strávit mnohem déle času. „Ve člunu jsme byli dva dny,“ řekl například v sobotu zachráněný Ašraf Hamíd, který se vracel z Mekky, kde se zúčastnil svaté pouti.

Majitel nařčení odmítá

Zástupce egyptské společnosti Andrea Odone, která provozovala loď Al Salam 98 plující pod panamskou vlajkou, vyloučil, že by loď nesplňovala bezpečnostní předpisy, posádka byla podle něj zkušená a prověřená mnohaletými zkušenostmi. Nedávno měla dokonce projít bezpečnostním školením. Zástupce majitele plavidla rovněž odmítl tvrzení, že loď nebyla pro plavbu technicky způsobilá. Odone ale ani včera nedokázal příčiny zkázy trajektu vysvětlit.

Nebezpeční žraloci

Rudé moře je podle odborníků plné žraloků včetně žraloka bílého. Pro dosud nezachráněné lidi představují potenciální nebezpečí i další druhy. „V Rudém moři jsou všechny druhy, já bych se nechtěl potkat se žralokem tygřím nebo dlouhoploutvým,“ řekl potapěč Jonathan Mellor z přístavu Safaga.

EGYPT KLASIKA :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20 úno 2006, 23:10 
Offline
Přispěvatel
Přispěvatel

Registrován: 03 úno 2006, 17:27
Příspěvky: 14
Bydliště: Liberec
Dokonce uz koukam, ze lod nasli..O tom jsem snad ani ve zpravach neslysela :

Expertům se na dně Rudého moře podařilo najít vrak trajektu, který se potopil začátkem února při cestě ze Saúdské Arábie do Egypta. Z více než 1400 lidí na palubě přišlo o život 1000 osob.

17.2. 2006 12:42
KÁHIRA - Mluvčí egyptského ministerstva dopravy Muhammad Amín uvedl, že vrak lodi As-Salám Boccaccio 98, která ztroskotala 3. února při cestě z přístavu Duba v Saúdské Arábii do Egypta, se nachází v hloubce 800 metrů několik desítek kilometrů od přístavu Safaga.

Tým expertů se nyní s pomocí robota pokusí najít přístroj zaznamenávající údaje o plavbě, jakousi obdobu černých skříněk, kterými jsou vybavena letadla. Věří, že analýza informací pomůže osvětlit příčiny katastrofy.

Na tragédii trajektu podle všeho nesl vinu kapitán. Když na lodi vypukl požár v podpalubí, nevrátil se do 30 kilometrů vzdálené Saúdské Arábie, ale pokračoval do 170 kilometrů vzdáleného Egypta. Ve snaze uhasit oheň, nabral do lodi tolik vody, že ji potopil.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
KOMPRESORY BENDA