www.potapecske.cz     potapecske kurzy

Právě je 13 lis 2019, 08:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jeskynarske kurzy
PříspěvekNapsal: 01 zář 2006, 19:06 
Přispěvatel
Přispěvatel

Uvazuji o kurzu jeskyniho potapeni. Jakou fourmou probiha vycvik a vyuka?
Najde se v Cechach instruktor, ktery je opravnen provadet certifikace na jeskyni potapeni, ktere budou mezinarodne uznavane?

Diky za prispevky a rady :roll:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 zář 2006, 07:41 
Přispěvatel
Přispěvatel

V Čechách se instruktor jeskyního potápění najde.Najde se jich tu dokonce víc,ale neznám tě a ani nevím jak se potápíš,tudíš je těžký aby tu padali konkrétní jména instruktorů.Jsou instruktoři který se snažej učit podle DIRu,jiní v helmě,taky se dá dělat kurz u české speleologické společnosti kde jde spíše o suchou jeskynařinu atd...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 zář 2006, 17:14 
Přispěvatel
Přispěvatel

ZD, jak se prosim Te pozna umeni se potapet? Kdo o tom rozhoduje?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 zář 2006, 18:28 
Přispěvatel
Přispěvatel

Nic takového jsem nenapsal.Napsal jsem jak se potápíš,né jestli se umíš potápět.Pak jsem to rozepsal...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 zář 2006, 19:23 
Přispěvatel
Přispěvatel

ZD : :lol: , to jen slovickareni..., kazdopadne souhlasim s jednou veci...
je potreba znat cloveka se kterym chces toto potapeni delat, ci jej to ucit.

Jsou dva zpusoby jak ziskat informace k teto problematice. Jeden jednodusi..to je ze na tomto foru se informace zverejni a budou dostupne vice lidem, zajemcum, o tento typ potapeni. Toto je mozne jen v pripade, ze lidi kteri jsou v teto "elite" budou sdilni k informacim a umozni k nim pristup. Je sance ze se tak zmensi pocet "kaskaderu", kteri tento zpusob potapeni provozuji bez vycviku.
Druhy zpusob, pro zapalene, bude procitat mnozstvi clanku a hledat na webech lidi, kteri se tim zabivaji(jeskynim potapenim), snazit se najit na ne kontakt a oslovit je. Potom se zbyva jen modlit, ze dotycny bude sdilnejsi k informacim. :wink:

Pokud dobre ctu mezi radky....jednim z tech instruktoru by jsi mohl byt i ty???

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03 zář 2006, 02:44 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

V bandě technických potápěčů jsme před pár hodinami rozebírali, proč se tak málo píše speciálně o jeskynním potápění. Jediný zkušený jeskyňář mezi námi prohlásil něco v tom smyslu, že v médiích. jako jsou časopisy či SP, nemá smysl publikovat články o jeskynním potápění, že by to vedlo jen k (nelegálním) návštěvám popisované lokality a ještě by se někdo zabil.

Já na to opáčil, že většina lidí se potápí kvůli zážitkům, takže netřeba podrobně popisovat lokalitu a přístup na ni, ale především zprostředkovat zážitek. To by se prý ale ztrapnil před jeskyňáři, protože ti uznávají jen mapy a informace o jeskyni...

Přijde mi to praštěné.

Uznávám, že nebezpečné je publikovat články, které se dají vyložit jako úplný návod. Ale napsat o tom, jaké jsem měl pocity při konkrétním ponoru, nebo jak nějakou konkrétní věc dělat bezpečně, to nemůže uškodit. Naopak. Vyprávění příběhu o náročném ponoru pomůže odstranit pověst adrenalinovosti našeho činění. Příběh o tom, jak zdánlivě malicherný malicherný problém narostl ve velkou krizovku, zase pomůže odradit některé "experimentátory".

Prosím všechny zkušené jeskyňáře, vrakaře, hloubkaře - pište. Pochopitelně budu rád, když napíšete na SP, ale články má smysl psát kamkoli, kde si je přečte alespoň pár tisíc lidí.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03 zář 2006, 05:48 
Přispěvatel
Přispěvatel

Takze po nejakem case patrani, netvrdim ze dukladnem, nicmene procitat mraky stranek ci konfernci je celkem unave, jsem nasel nekolik odkazu k teto tematice.
IANTD ... celkem dobre udelany stranky. Podminky pro absolvovani kurzu na cave diver me moc nenadchly. Rada kursu potrebnych pro pripusteni do kursu Cave diver :(
CSS ... celkem slusny, ale nic jsem se nedozvedel. Nenasel, nebo jsem se nedostal do sekce potapecu.
xdive ... ZD zminovany DIR... no, je super ze zde je celkem slusne vyvetleno cosi k teto problematice.

Urcite jich bude vic....proto znovu kladu otazku. Jako zajemce o jeskyni potapeni..... Co proto mam udelat? Doporuci mi nekdo, nejaky jeskynar, co delat? Co si vybrat? Jiste jeskynari maji radu pro a proti ve vykovych systemech ktere jsou zamereny na tuto specialni cinost??

Jeste jednou dik vsem sdilnym :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03 zář 2006, 08:45 
Bronzový přispěvatel
Bronzový přispěvatel

Odstraněno uživatelem. Děkuji za pochopení.

Naposledy upravil Ales.M dne 27 pro 2007, 19:02, celkově upraveno 2

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03 zář 2006, 09:36 
Přispěvatel
Přispěvatel

Zkus se podívat na www.dir-cz.cz .Je tu pár článků o jeskyním potápění.Školu potápění zabívající se mimo jiné i výcvikem jeskyních potápěčů najdeš na www.dir-pro.cz .Velmi pěkné články o jeskyním potápění jsou taky na www.divestar.cz

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03 zář 2006, 10:54 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Predevsim je treba najit odpoved na otazku, proc vlastne do der chces lezt. Jestli te lakaji jeskyne jako takove, pak u nas je CSS jedina cesta. Uz z duvodu moznosti vstupu - jeskyne jsou u nas obecne nepristupne, povoleni na urcite cinnosti velmi slozite ziskavaji prave jednotlive zakladni organizace CSS (povoleni je spousta - v nekterych lokalitach MZP, sprava jeskyni, bansky urad, stavebni urady). Treba ja jsem jen krucek od ziskani ziskani kvalifikace JP CSS, musim zejmena prekonat horu papiru (resp. excelovych tabulek).

Vycvik v CSS je absolutne zavisly na instruktorovi. Prosel jsem postupne peci Jirky Hovorky, Dana Hutnana, Radka Husaka a Jirky Huraba. Kazdy z nich ma trosku jine nazory na jeskynni potapeni, rozdil v technice je napriklad mezi Jirkou Hovorkou a Radkem Husakem velmi velky.

Prinos vycviku pro mne byl obrovsky (kdyz to srovnam, tak par dni ve Francii s Jirkou Hurabem a Radkem Husakem mi dalo vice, nez neuveritelne drahy kurs GUE Tech 1) a karticka je pro mne az to posledni, co potrebuji - resp. jeste nikdy jsem ji nepotreboval (taky ji jeste nemam, pritom v jeskynich mam urcite hodne pres stovku ponoru).

Paradoxne ale napatrim mezi lidi typu Honzy Sirotka, kteri chteji hlavne objevovat a potapeni je pro nej jen prostredkem. A uz vubec ne mezi tvrdaky, jako jsou treba hosi z Kladna. Pro mne je potapeni cilem. Chci si ho uzivat, mam rad pekne veci a je mi celkem jedno, ze treba nejsou prilis narocne. Zadne velke objevitelske ambice nemam.

Jestli chces jet do zemi, kde se karticka vyzaduje, a zajima te predevsim "turisticke" potapeni po uz natazenych snurach v jeskynich s prijemnymi podminkami (viditelnost, tepla voda, zadne velmi uzke restrikce), tak bych sel do libovolneho komercniho systemu. Zaklady te nauci vsichni a opravdu se v jeskynich potapet se stejne budes muset naucit sam, kdyz budes chtit. Problem je, u nas se pak nejspis nepotopis.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04 zář 2006, 08:56 
Přispěvatel
Přispěvatel

Sládek Tomáš píše:
Jediný zkušený jeskyňář mezi námi prohlásil něco v tom smyslu, že v médiích. jako jsou časopisy či SP, nemá smysl publikovat články .............. Prosím všechny zkušené jeskyňáře, vrakaře, hloubkaře - pište. Pochopitelně budu rád, když napíšete na SP, ale články má smysl psát kamkoli, kde si je přečte alespoň pár tisíc lidí.

Obavam se ze rave TI zkuseni psat nebudou. Podle mych poslednich informaci letos ASI nedopadne ani kurz v Rudicich (poradany CSS). Zatim malo prihlasenych a malo casu lektorů.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04 zář 2006, 10:49 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Ja se toho neobavam, to je uz realita. Zkuseni jeskynari, ale casto ani vrakari a hloubkari nepisou.

Tim vytvareji prostor pro "uzasne" zpravy o "narocnych" ponorech ruznych koupacu zadku. Vysledek je ten, ze verejnost se o narocnem potapeni nedozvida od tech, kteri mu rozumi, ale od diletantu. Diletanti se tak stavaji vzorem.

V jeskynarskem kurzu na mne velmi zapsobil vycet, vuci komu ma jeskynni potapec odpovednost. Vuci sobe, vuci rodine a pratelum, vuci potencialnim zachranarum. Ale take vuci speleopotapecske komunite, protoze kdyz zemru v jeskyni, zhorsim tim pohled verejnosti na speleopotapeni, coz ma prakticky dusledek v ruznych zakazech vstupu apod.

Dle meho nazoru ale soucasti odpovednosti vuci komunite neni jen absence spatnych zprav, ale i existence zprav dobrych, ze kterych se verejnost dozvi o tom, ze potapet se v jeskynich je narocne, ale kdyz se dodrzuji pravidla, tak i bezpecne.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04 zář 2006, 14:09 
Přispěvatel
Přispěvatel

To je pravda.Ti zkušení píšou opravdu jen velmi málo nebo vůbec.Uvedu jeden z příčin proč je tomu tak.Vzpomen´me na poslední článek Pavla Karáska o Bermudském trojúhelníku kvůli kterému se rozeběhla bouřlivá diskuze na Pandoře.Nevim zda považovat P.K. za zkušeného či nezkušeného,ale to není důležitý.Důležitý je to že spousta chytrolínů začala psát jakej je ten článek blábol,ale slovo díky nebo tak něco nezaznělo nikde.Pak se divme proč nepíšou...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04 zář 2006, 15:37 
Platinový přispěvatel
Platinový přispěvatel

Podstatné je právě to, že zkušený člověk ve svém oboru umí zpravidla dobře rozlišit mezi podloženými fakty, pocity a doměnkami a vnitřními prožitky. Že solidní článek může být postaven pouze na faktech a prožitcích, nikoli už na doměnkách, je snad jasné.

Ve vědě je to dnes už otočeno ad absurdum - není až tak důležité, kdo co vyzkoumá, ale co (a kde) publikuje.

Každý, kdo píše, nese kůži na trh. Ale kritika je i dobrou zpětnou vazbou, když napíšu nějakou pitomost a někdo mi to řekne, tak jsem mu vděčný, rozšířil mé obzory.

S Pavlem Karáskem jsme si mojí reakci mimochodem vysvětlili soukromě.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04 zář 2006, 16:34 
Přispěvatel
Přispěvatel

Nešlo pouze o tvou reakci.Jde o reakce lidí všeobecně.Autor si dá tu práci něco napsat a je většinou pouze kritizován.Když napíšu pitomost a někdo mě na to upozorní je to v pořádku.Blbý ale je když to není pitomost.To si pak budu příště sakra rozmýšlet jestli zase něco psát.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]